فارس جنوبی

فارس جنوبی، توزیع بودجه بهتر و ارتقا توابع،خواست مردم لارستان

دو لار

larvote: آورده اند که پادشاه جهان، سفری در پیش گرفت که طی مسیر بر سرزمینی فرود آمدندی که مردمانی داشت بس فراخ دل و جویای بسط و گسترش. القضا، پادشاه دستور داد برای کمک به این پهنای وسیع، سکه جمع کنندی و استادی ماهر در ساخت بنایی بزرگ بکار گمارندی. روزها گذشت و مردم خیر از این دشت لارگون به امیدی بس فراخ تر، سکه جمع کردندی و  در اعانت و دیانت، شهره دیار لار شدندی. به ناگه وضعیت سکه چنان روندی داشتندی که هنرمندان و معماران از کار دوری کردندی چراکه دیگر نه سکه ای اعانه می شدندی و نه کمکی.

روزها بر همین منوال گذراندی تا اینکه وضع بدتری افتادی. به ناگه دو نفر در لار پیدا شدندی که ادعای بنگاه معاملاتی کردندی که الا ای مردم در دلار منفعتی بس عظیم بودی! "دو در دو" سکه ها را بیاورندی که این طرح بسی منفعتی سترگ در شکستن قیمت سکه داشتندی. به همین منوال بود زمانه. تا اینکه در لار، دلاری هم پیدا شدندی که این کجا و ریال کجا(ای عجب). صنف بس شلوغ بود و معامله بس داغ. نگو  و نپرس. نه داروغه ای بود و نه راهنمای قانونی. همه در پی این بازار داغ طرفه ای داشتندی. از اطراف و اکناف در پی دلار در لار آمدندی. به ناگه رییس بنگاه درپی یک معامله پرسود از دشت لارگون بیرون آمدندی و با چندین گونی و خاوری در طی طریق دنیا رفتندی. که ناگه مردم هوشیار شدندی و به دنبال خاور و دو نفر در لار (دو لار) شدندی. که نه اثری یافتندی و نه گرد اثری. آه! نه آن هنرمندان و معماران، ساختمان پرجبروت را به اتمام رساندی ونه آن بنگاه دلاری منفعتی داشتندی. این قضایا پادشاه را بر آن داشتندی که چطور بساط ناتمام را به اتمام رساندی. روزگار نیز در عجب گذراندی. 

این گذر ادامه دارندی!!

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 22:11  توسط فارس جنوبی  | 

پیگیری غرامت هشت سال جنگ تحمیلی بعهده کیست؟

دهم ژانویه 2005 یا 20 دی ماه در سال 1383 نتایج تعجب بر انگیز از حسابرسی برنامه نفت در برابر غذای سازمان ملل متحد برای عراق منتشر گشت و این حسابرسی از فقط 19 مورد معاملات 5 میلیارد دلار تخلف را نشان داد.

گزارش حسابرسي 19 گانه نشان داده بود كه سازمان ملل از محل فروش نفت عراق معادل پنج ميليارد دلار به متقاضيان ساكن شيخ نشين ها و كساني كه نسبت به اشغال نظامي كويت در سال 1991 ادعاي غرامت كرده بودند «اضافه پرداخت» كرده بود آنهم از جيب عراقي هاي تحريم شده آن زمان که از مشکلات ابتدایی مثل گرسنگی و نداشتن دارو و شیر خشک رنج می بردند.

سازمان ملل بدون بررسی ادعای کویتی ها و سایر شیخ نشنان هرچه را كه صورت داده بودند پرداخت کرده بود! رسيدگي هاي اوليه همچنین حكايت از برخي سوء استفاده ها از جمله پرداخت به پسر عنان ( دبيركل وقت سازمان ملل) داشت و همين رسيدگي ها باعث حسابرسي هاي 56 گانه بعدي شد. که نتایج آنها به صورت عمومی اعلام نشد.

این واقعه تلخ نشان دهنده دو مساله است:

نخست: درس تاریخی برای عبرت گرفتن از بی طرف نبودن سازمان ملل که حقیقتا لکه ننگی را بر پیشانی این سازمان در طول تاریخ شد.

دوم: جسارت و جدیت همسایگان جنوبی ایران در اخذ خسارت های جنگی چند روزه است که جای مطالبه از مسئولین ایران را برای پی گیری حقوق قانونی ملت ایران در برابر هشت سال تجاوز و آسیب جانی و مالی و روانی را به صورت جدی باز می کند.

چگونه است که ملت عراق حتی در شرایط سخت تحریم و برنامه نفت در برابر غذا هم باید اقساط غرامت یک جنگ چند روزه به کویت را بپردازد، اما حتی اکنون که عراق با جمعیتی کمتر از یک سوم ایران رو زانه تقریبا 2.4 میلیون بشکه (نزدیک به رقم صادرات ایران) صادرات نفت دارد؛ هیچ سخنی از دریافت غرامت یکی از طولانی ترینو فرسایشی ترین جنگهای تاریخ معاصر مطرح نمی شود.

********************************************************

مطالبه 1.75 میلیارد دلاری ایران از آمریکا

رویترز طی گزارشی نوشت تلاش ایران برای رفع توقیف حدود 1.75 میلیارد دلار دارائی بلوکه شده خود در یک بانک آمریکایی پس از امضای قانونی در ماه گذشته توسط باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با مانع جدیدی روبرو شده است.
زمانی که اوباما قانون اختیارات دفاع ملی را در 31 دسامبر امضا کرد، یکی از مفاد این قانون وی را موظف کرد تا هر گونه دارائی  سپرده گذاری شده و یا متعلق به موسسات مالی ایرانی را در آمریکا مصادره نموده و از هر گونه مبادله بیشتر این دارائی ها جلوگیری نماید.
وجود این 1.75 میلیارد دلار در یکی از شعب سیتی بانک در نیویورک که توسط  یک بانک لوکزامبورگی سپرده گذاری شده بود، در سال 2008 افشا شد.
یک دادگاه آمریکایی در واکنش به ادعای بازماندگان و خانواده های کشته شدگان بمب گذاری پایگاه نظامیان آمریکایی در بیروت در سال 1983 دستور بلوکه کردن این پول را صادر کرد. این افراد مدعی بودند که ایران در این انفجار دست داشته و باید 2.65 میلیارد دلار به بازماندگان و خانواده های قربانیان این حادثه غرامت پرداخت کند.
اوباما و تیم اقتصادی اش باید در مورد اینکه آیا این پول را در میان شاکیان این پرونده توزیع کنند و یا از آن  در مذاکرات به عنوان یک اهرم فشار استفاده کنند، تصمیم گیری کنند.
سوزان ملونی، مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا و از اعضای برجسته موسسه بروکینگز می گوید: «ما قبلا هم اموال بلوکه شده ایران را داشته ایم. اما واشینگتن در مورد توزیع اموال بلوکه شده ایران در این مورد خاص تردید جدی دارد.»
وی افزود: «تا کنون در موارد متعدد، قضات آمریکایی ایران را به پرداخت صدها میلیارد دلار غرامت مالی به نفع شهروندان آمریکایی محکوم کرده اند، اما موضوعات مهمتر مطرح در سیاست خارجی آمریکا احتمالا دولت اوباما را از ادامه این روند باز خواهد داشت.»
با توجه به رقم بالای پول بلوکه شده و با توجه به افزایش تحریم ها علیه ایران از سوی غرب، بانک مرکزی ایران احتمالا ماه آینده اقداماتی را برای آزاد سازی این پول انجام خواهد داد.
به گفته یکی از وکلای بانک مرکزی ایران در نیویورک، بانک مرکزی ایران استدلال خواهد کرد که این رقم به عنوان پشتوانه پول ملی ایران مورد استفاده قرار می گرفته و به همین جهت به استناد قانون مصونیت های حاکمیت های خارجی در آمریکا مصون از هر گونه مصادره بوده است.
لنگرید ورث، یکی از اساتید حقوق دانشگاه واندربیلت در این زمینه اظهار داشت: «به نظر من این پول بین شاکیان توزیع نخواهد شد، زیرا هدف از مصادره این پول توزیع بین آمریکایی هایی که علیه ایران اقامه دعوی کرده اند نبوده است.»
در سال 2007 یک قاضی در واشینگتن حکمی صادر کرد که بر اساس آن تهران متهم به حمایت از گروه حزب الله برای اجرای عملیات بمب گذاری در پایگاه نظامیان آمریکایی در بیروت در سال 1983 شده بود که در آن حادثه 241 آمریکایی کشته شدند.
دیوید لیندزی، یکی از وکلای مدافع بانک مرکزی ایران گفت: «اکنون روشن نیست که آیا با اجرای قانون جدید، این 1.75 میلیارد دلار تا زمانی که کنگره یا رئیس جمهور تصمیمی در این باره اتخاذ کند، بصورت بلوکه در حساب سیتی بانک باقی خواهد ماند، یا بین شاکیان پرونده مطروحه علیه ایران توزیع خواهد شد.»
وی همچنین خاطر نشان ساخت، بازماندگان و خانواده های کشته شدگان حادثه بمب گذاری در پایگاه نظامیان آمریکایی در بیروت علیه بانک مرکزی ایران اقامه دعوی نکرده اند. بعلاوه آنها هرگز ادعا نکرده اند که بانک مرکزی ایران نقشی در این حادثه داشته است.
وکلای بازماندگان و خانواده های قربانیان این حادثه در پاسخ به این اظهارات عنوان کرده اند که بانک مرکزی ایران بخشی از دولت ایران محسوب می شود و چون دولت ایران در حادثه مذکور نقش داشته، بنابر این نمی توان با این استدلال بانک مرکزی ایران را در این مورد از اتهامات وارده تبرئه کرد.
بر اساس این گزارش به نظر می رسد که در شرایط فعلی، همه طرف های این پرونده در حال بررسی تاثیر قانون جدید اختیارات دفاع ملی آمریکا بر این پرونده هستند و اینکه آیا این قانون مبلغ مذکور را به صورت نامحدود بلوکه خواهد کرد و یا می توان از آن جهت پرداخت غرامت ادعایی بازماندگان و خانواده های قربانیان این حادثه استفاده کرد.
استیون پرلز، وکیل مدافع یکی از بازماندگان این حادثه گفت: «ما در حال بررسی متن این قانون هستیم تا موادی که می توان از آنها در این پرونده استفاده نمود را استخراج کنیم.»
وی اضافه کرد: «احتمالا ما بحث هایی را در خصوص نحوه اعمال قانون مذکور با وزارت خزانه داری و کنگره خواهیم داشت.»

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 12:0  توسط فارس جنوبی  | 

۳۰ درصد اطلاعات اقتصادي خانوارها غلط بود؟! نه، 70 درصد!!

تابناک : در شرايط امروز جامعه ما ۷۰ درصد افراد هيچ نيازي به دادن اطلاعات غلط در مورد آن چه دارند ندارند چون اصولاً چيزي ندارند که اطلاعاتي داشته باشد ولي آن ۳۰ درصد مابقي بايد اطلاعات غلط بدهند وگرنه جاي تعجب دارد!

پس از اجراي موفقيت آميز(! ) جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوارها طرح اين موضوع که ۳۰ درصد اطلاعات اقتصادي خانوارها غلط بوده در ذهن چراهاي زيادي را ايجاد مي کند به عنوان مثال چرا آن ۳۰ درصد اطلاعات غلط داده اند؟ يا چرا آن ۷۰ درصد اطلاعات درست داده اند؟ يا چرا آن ۳۰ درصد اطلاعات درست نداده اند و چرا آن ۷۰ درصد اطلاعات غلط نداده اند؟ به هر حال اين موضوع نياز به مقدار زيادي بحث و توضيح و تحليل و تفسير دارد که در ذيل به بعضي از آن ها مي پردازيم:

۱ - اول از همه بايد گفت که از کجا معلوم که اطلاعات داده شده توسط آن ۷۰ درصد هم درست است؟ آخر چطور امکان دارد در حالي که در جامعه ايران حتي زن ها و شوهرها هم اطلاعات دقيق و شفافي از وضعيت اقتصادي هم ندارند ۷۰ درصد افراد جامعه يکهو به راه راست هدايت شده و زير و بم تمام مسائل اقتصادي خود را در فرم هاي اقتصادي براي دولت رو کنند؟! از کجا معلوم که آن ۷۰ درصد هم اطلاعات غلط نداده باشند ولي چون خيلي حرفه اي بوده اند هيچ کس نتوانسته مچ آنها را بگيرد و فقط آن ۳۰ درصد بدبخت ساده لو رفته اند؟!

۲ - در اين قسمت بهتر است کمي در مورد معناي کلمات بحث کنيم! کلمه «غلط» به معناي اشتباه است و نه به معناي (زبانم لال) دروغ! يعني آن ۳۰ درصد مذکور در دادن اطلاعات اقتصادي خود فقط اشتباه کرده اند نه اينکه فکر کنيد دروغ گفته اند بعنوان مثال اين ۳۰ درصد شايد در هنگام پرکردن فرم هاي اقتصادي از شدت شعف و شادي لو دادن اطلاعاتشان ناگهان حواسشان پرت شده و در قسمت درآمد ماهيانه چند صفر ناقابل را فراموش کرده اند بگذارند و حتي ممکن است اين فراموش شدن چند صفر ناقابل در قسمت متراژ منزل هم اتفاق افتاده باشد! به هر حال اين اشتباهات براي هر کسي ممکن است اتفاق بيفتد!

۳ - حال از منظر ديگر به اين خبر نگاه مي کنيم! به نظر شما اين ۳۰ درصدي که اطلاعات غلط داده اند چه کساني هستند و آن ۷۰ درصدي که اطلاعات درست داده اند چه کساني هستند؟! اصولاً وقتي انسان چيزي در کف دارد آن را کتمان مي کند وگرنه آدمي که هيچ ندارد ديگه چه نيازي به کتمان کردن و دادن اطلاعات غلط دارد که نکند آن چيز نداشته شايد از دست برود! مثلاً حقوق ماهي پنجاه هزار تومان يا منزل استيجاري هم اطلاعات غلط دادن دارد؟! پس مي بينيد با توجه به وضعيت اقتصادي اقشار جامعه و نکته گفته شده اين نسبت ۷۰ به ۳۰ خيلي هم درست و جالب است يعني در شرايط امروز جامعه ما ۷۰ درصد افراد هيچ نيازي به دادن اطلاعات غلط در مورد آن چه دارند ندارند چون اصولاً چيزي ندارند که اطلاعاتي داشته باشد ولي آن ۳۰ درصد مابقي بايد اطلاعات غلط بدهند وگرنه جاي تعجب دارد!

۴ - در راستاي مورد سوم بايد گفت آنکه چيزي دارد از ترس از دست دادن آن چيز يا از ترس اجبار پرداخت ماليات براي داشتن آن چيز اطلاعات درست نمي دهد در حالي که آن کس که هيچ ندارد به شوق سهام يا سهميه بنزين و يا... اطلاعات درست و چه بسا خيلي درستي(! ) در مورد وضعيت اقتصادي اش مي دهد که در نهايت باز هم مي رسيم به آمار گفته شده در خبر يعني وضعيت مالي ۷۰ به ۳۰ در جامعه ايران!

نکته اخلاقي: وقتي قرار است يارانه ها حذف شود چه فرقي مي کند ۷۰ باشي يا ۳۰! در هر صورت خشک و تر با هم مي سوزند(البته اون سي درصد کمتر مي سوزند! )

نکته اخلاقي ۲: وقتي اطلاعات دقيقي در مورد اقتصاد يک خانواده وجود ندارد چگونه ممکن است در مورد يک کشور وجود داشته باشد؟!

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 11:57  توسط فارس جنوبی  | 

چرا نخبگان ما در زمان حیاتشان دانشمند نیستند؟

الف: جبران ناپذیرترین هزینه ها مربوط به از دست دادن سرمایه های فکری و انسانی می باشد که با دشواری تولید شده و جایگزینی آنها اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود.
بنظر می رسد که برای حفظ این ذخیره بی بدیل در حال حاضر دو راهکار آنی وجود داشته باشد : یکی بالا بردن ضریب امنیت جانی نخبگان و دیگری برنامه ریزی جهت بهره گیری مناسب از توانمندیهای نخبگان کشور در حوزه های مختلف.

در شرایط کنونی ما شاهد حضور شمار زیادی از متخصصان و نخبگان( اعم از جوان و غیر جوان) می باشیم که در کش و قوس دستگاههای متولی پژوهش و نوآوری سرگردانند و بدلیل عدم برخورداری از تسهیلات و امکانات لازم هزاران طرح و پروژه اجرا نشده روی دستشان مانده است که اجرای بخشی از آنها در صورت حمایت و توجه کافی می تواند استقلال و توسعه کشور را تا حد زیادی ارتقاء دهد اما افسوس که نخبگان ما فقط پس از رفتنشان به دانشمندان برجسته تبدیل می شوند و در زمان حیاتشان نه تنها توجهی به آنها نمی شود بلکه بدلیل عدم رعایت قوانین مالکیت معنوی شاهد سرقت آثارشان از مجاری مختلف می باشند.

در حال حاضر هزاران مخترع ،‌مکتشف و دانشجویان مقاطع دکترا در کشور وجود دارند که هر یک بطور بالقوه دانشمند هستند اما تا زمانیکه در میان ما هستند این عنوان برایشان مخفی باقی می ماند و درست چند لحظه پس از عروجشان به این القاب مفتخر می گردند. مسئولان محترم ذیربط چنانچه قصد داشته باشند از ظرفیت انسانی کشور به خوبی بهره برداری نمایند بهتر است برنامه ریزی منسجمی در این راستا انجام دهند و همواره بدانند که فقط پول رافع مشکلات فراروی نخبگان ما نیست بلکه مجموعه ای از حمایتها می تواند یاری کننده نخبگان و در نهایت توسعه واقعی کشور عزیزمان باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 11:56  توسط فارس جنوبی  | 

دفاع از سود بانكي رقابتي

دنياي اقتصاد: نهاونديان افزايش نرخ سود سپرده‌ها را گامي براي ثبات بخشي به بازار توصيف كرد و يحيي آل‌اسحاق، رييس اتاق تهران نيز با رد تعيين دستوري نرخ سود بانكي تاكيد كرد: نمي‌توان به رابطه نرخ سود بانكي و نرخ تورم بي‌اعتنا بود. به گفته رييس اتاق تهران كاهش دستوري نرخ سود در شرايط تورمي موجب خروج نقدينگي از بانك‌ها و كاهش تسهيلات‌دهي به بخش توليد مي‌شود. او نتيجه مي‌گيرد: كاهش دستوري نرخ سود در شرايطي كه نرخ تورم بالا است. نه تنها كمكي به بخش توليد نمي‌كند، بلكه دسترسي آنها به منابع بانكي را نيز محدود مي‌كند. محمدمهدي راسخ هم افزايش نرخ سود را از آن جهت كه موجب بازگشت نقدينگي به نظام بانكي و افزايش قدرت پرداخت تسهيلات آنها مي‌شود، قابل دفاع عنوان كرد. دفاع بخش خصوصي از افزايش نرخ سود سپرده‌ها در حالي كه توجه به منافع اين بخش همواره يكي از ادعاهاي طرفداران كاهش نرخ سود بوده حاوي يك پيام براي سياست‌گذاران است: براي توليدكننده ثبات بازار و دسترسي آسان به منابع در اولويت است.

حمايت بخش خصوصي از افزايش نرخ سود
گروه بازار پول- نمايندگان بخش خصوصي با حمايت از تصميم شوراي پول واعتبار در افزايش نرخ سود سپرده‌ها تاكيد كردند: افزايش اين نرخ‌ها در شرايط كنوني مي‌تواند به هدايت نقدينگي به سوي بانك‌ها و ثبات بخشي در بازار ارز منجر شود. حمايت بخش خصوصي پس از استقبال كارشناسان از تصميم شوراي پول و اعتبار صورت مي‌گيرد.
اما برخي كارشناسان اعتقاد دارند اهميت حمايت بخش خصوصي به عنوان يك وجه اين تصميم شايسته تقدير و تامل است.به گفته كارشناسان تلقي كه از موضع بخش خصوصي وجود داشت مخالفت با اين اقدام به دليل افزايش نرخ سود تسهيلات بود.
اما موضع گيري اخير نشان داد ثبات اقتصادي براي بخش خصوصي بيش از نرخ پايين تسهيلات اهميت دارد. برخي بخش‌هاي دولتي با اين استدلال كه كاهش نرخ سود تسهيلات منجر به پايين آوردن هزينه‌هاي بخش توليد مي‌شود از اين سياست دفاع مي‌كردند اما موضع‌گيري اخير بخش خصوصي نشان داد گردش كار و ثبات بازار بر كاهش نرخ سود تسهيلات به صورت دستوري اولويت دارد.
محمد نهاونديان رييس اتاق ايران، يحيي آل اسحاق رييس اتاق تهران و محمد مهدي راسخ دبير كل اتاق تهران از جمله چهره‌هاي شاخصي بودند كه به حمايت از افزايش نرخ سود سپرده‌ها پرداختند.
محمد نهاونديان رييس اتاق ايران با اشاره به سياست كاهش نرخ سود تسهيلات در سال‌هاي اخير گفت: اين سياست گرچه مطلوب نظر بخش خصوصي است، اما بايد در شرايطي چنين تصميمي‌اتخاذ شود كه با واقعيت‌هاي اقتصادي جامعه همخواني داشته باشد.
به گفته وي نرخ تورم يكي از علامت‌هاي فضاي واقعي اقتصاد به سياست گذاران است و بر اين اساس در شرايط تورمي ‌نمي‌توان بر پايين بودن نرخ سود تسهيلات اصرار كرد.
ريیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با دفاع از اقدام شوراي پول و اعتبار گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، آغازی برای تک نرخی شدن ارز در بازار است. محمد نهاوندیان گفت: آنچه که در بازار ارز ظرف ماه‌های گذشته رخ داد، مورد پسند فعالان اقتصادی نبود، چراکه هیچ یک از فعالان اقتصادی، نوسانات بی‌حساب و کتاب ارز را برای فعالیت خود مناسب نمی‌دانند.
ريیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: پدیده شکاف عمیق میان نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد سبب ایجاد رانت اقتصادی جدیدی در بازار ارز و به تبع آن، رفتارهای رانت‌جویانه شده است.وی تصریح کرد: نوسانات این چنینی در بازار ارز، مسبب اصلی بروز برخی فسادهای اقتصادی است و در این میان، باید به سرعت، با هزینه‌هایی که ممکن است رانت اقتصادی ناشی از عدم ثبات ارز را سبب شود، مقابله کرد.
نهاوندیان با تاكيد بر اينكه آنچه که در شورای پول و اعتبار به منظور افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی صورت گرفته، حرکت به سمت تک‌نرخی کردن ارز است، گفت:پس از اين اقدام بانک مرکزی باید به صورت جدی، سیاست شناور مدیریت شده ارز را در دستور کار قرار دهد. وی اظهار كرد: مطابق با قانون برنامه پنجم توسعه، تعیین نرخ ارز و نرخ سود بانكي باید با ملاحظه تورم داخلی و خارجی صورت گیرد؛ در این صورت است که کار پیش‌بینی در بازار ارز امکانپذیر است.
دفاع آل اسحاق
يحيي آل اسحاق ريیس اتاق تهران با اشاره به رابطه نرخ سود و نرخ تورم گفت: کارشناسان بین رابطه این دو نرخ اختلاف ‌نظر دارند و برخی معتقدند كه این رابطه درست و برخی معتقدند كه این رابطه غلط است، اما واقعیت این است كه نمی‌توان رابطه بین نرخ سود و نرخ تورم را جدی نگرفت و نمی‌توان نرخ سود را به صورت دستوری كم و زیاد كرد.
وی با تاكید بر اینكه بین نرخ سود و نرخ تورم یك رابطه علمی و منطقی برقرار است، گفت:‌ عدم افزایش نرخ سود باعث شده است كه میزان سپرده‌ها در بانك كاهش پیدا كند.
آل اسحاق گفت:‌ اگر می‌خواهیم قیمت تمام شده پایین بیاید باید گردش پولی افزایش پیدا كند و پول سالانه ۴ تا ۵ بار گردش پیدا كند و تنها با رابطه نرخ سود و نرخ تورم نمی‌توان همه مسائل اقتصاد كشور را حل كرد.
ريیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر دشمن اقتصاد ما را هدف قرار داده است، نباید پنجره‌ها را ببندیم بلكه به ازای هر یك پنجره‌ای كه بسته می‌شود ۱۰ پنجره باز كنیم. باید راه حل جامعی برای مشكلات اقتصاد كشور پیدا كنیم.
وی افزود: برای عبور از ركود اقتصادی باید به دنبال راه‌های نشاط اقتصادی باشیم كه نیازمند دوری كردن از فضاي سیاسی، تغییر رفتارها و نحوه تعاملات است.آل اسحاق با اشاره به كاهش سرمایه بانك‌های دولتی گفت: سرمایه بانك‌ها كفاف اقتضائات آنها را نمی‌دهد و قدرت مانور بانك‌ها با واقعیت حساب‌های دفتری تفاوت دارد.وی با تاكید براینكه سرمایه بانك‌ها نیازمند افزایش است، گفت: از مجلس می‌خواهیم تا با لایحه ۱۵ میلیارد دلاری افزایش سرمایه بانك‌ها موافقت كند.
راسخ: تورم ندارد
محمدمهدي راسخ، دبير كل اتاق تهران نيز از سياست افزايش نرخ سود سپرده‌هاي بانكي حمايت كرد.
وي با تاكيد بر اينكه در شرايط كنوني افزايش نرخ سود سپرده‌ها مي‌تواند راهگشا باشد، گفت: با توجه به شرايط به وجود آمده، افزايش نرخ سود در شرايط كنوني نه تنها اثر تورمي ‌ندارد، بلكه مي‌تواند ضد تورمي‌ باشد. وي گفت: يكي از عواملي كه باعث شده نقدينگي به سمت بازار ارز و طلا برود پايين بودن نرخ سود بوده است و به همين دليل بسياري از سپرده‌گذاران ترجيح مي‌دادند پول را از بانك‌ها خارج كنند كه با اين تصميم جديد ديگر به نظر نمي‌رسد وضعيت اين گونه باشد و قدرت بانك‌ها در تسهيلات‌دهي افزايش مي‌يابد. راسخ ادامه داد: اين تصميم اثر تورمي ‌ندارد. وقتي تورم كشور ۲۰ درصد است، طبيعتا نرخ سود سپرده‌ها بايد بالاتر از تورم باشد تا سرمايه‌ها به بانك‌ها بروند و در نتيجه وارد عرصه توليد ‌شوند.

وي تاكيد كرد: با افزايش نرخ سود سپرده‌ها و بازگشت نقدينگي به بانك‌ها قدرت تجهيز منابع نظام بانكي افزايش مي‌يابد و از اين طريق مي‌توان براي حركت بخش توليدي تسهيلات جديدي ارائه كرد. وي دسترسي بنگاه‌ها را به سرمايه در گردش و منابع جديد موجب افزايش توليد دانست و نتيجه گرفت:با افزايش توليد تورم اين سياست خنثي خواهد شد و سايه ركود بر بنگاه‌ها كم‌رنگ‌تر خواهد شد.

**************************************

علی آقا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درخصوص افزایش نرخ سود سپرده‌‌های بانکی اظهار داشت: فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست و اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا نشده بلکه مصوبه درخصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده و اینکه آیا می‌شود حداکثر نرخ سود عقود مشارکت را افزایش داد و این موضوع مباحث فقهی هم دارد.

معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید چارچوب‌های مصوبه مشخص شود و آنچه در رسانه‌ها مطرح شده با مباحث مطروحه در شورای پول و اعتبار تفاوت دارد؛ در شورا حداکثر نرخ سود عقود مشارکتی مورد بحث قرار گرفته اما در این عقود نمی‌توان حداکثر نرخ سود را تعیین کرد زیرا اگر طرح اقتصادی سود بیشتری داشته باشد باید پرداخت شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 11:54  توسط فارس جنوبی  | 

بازنگری در قانون مهریه = نیاز حمایت از جوانان و خانواده ها

یکی از لوایح جنجالی درمجلس هشتم لایحه حمایت از خانواده بود که برخی از نکات این لایحه نیز مانند ثبت ازدواج موقت و تعیین میزان مهریه نهایی شد. این لایحه به پیشنهاد قوه‌ قضائیه و پس از تصویب درهیات وزیران در تاریخ 3/ 4/ 1386 به مجلس هفتم ارائه شد. اما عمر مجلس هفتم به سر آمد تا حواشی مربوط به تصویب این لایحه ، گریبانگیر مجلس بعدی شود. به درخواست دولت در تاریخ 1/ 4/ 1387 مجددا این لایحه در دستور کار مجلس هشتم قرار گرفت و با توجه به موضوع لایحه، بررسی آن به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی‌ارجاع شد. کمیسیون مذکور نیز بررسی لایحه را به کمیته‌ای تخصصی واگذار کرد. لایحه حمایت از خانواده بیش از چهار سال است که در بهارستان معطل رای نمایندگان مجلس است.
 
جهان: مطالبه مهریه، جان 4 نفر را گرفت: سرتيپ حيدر عباس زاده در جمع خبرنگاران گفت: اين حادثه چند شب قبل به دنبال درخواست طلاق و طلب مهريه، رخ داد و مرد با سلاح گرم به خانه همسرش رفت و با شليك گلوله پدر و مادر همسرش به همراه همسر و پسرعموي خود را به قتل رساند. فرمانده نيروي انتظامي استان ايلام گفت: با تلاش كارآگاهان و ماموران نيروي انتظامي قاتل در كمتر از 12 ساعت در حاشيه پارك جنگلي چغاسبز همراه با سلاح مربوطه دستگير شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 11:3  توسط فارس جنوبی  | 

پیگرد قانونی سلیمی نمین

دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بیانیه ای در خبرگزاری مهر اعلام کرد: هیچ شخصی بدون طی مراحل قانونی از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل نشده و یا مشغول تحصیل در این دانشگاه نیست.

متن جوابیه دانشگاه آزاد اسلامی به سخنان عباس سلیمی نمین در گفت و گوی اخیر خود با خبرگزاری مهر به شرح زیر است:

" 1- زکات عقل، تحمل جاهلان است (امام علی (ع)

آقای عباس سلیمی نمین سالهاست از طریق انتشار اکاذیب و ایراد افترا به مسئولین از جمله مدیران دانشگاه آزاد اسلامی روزگار می گذراند (بخوانید امرار معاش می کند) و بارها نیز به این اتهام در محاکم قضایی محاکمه و مجازات شده است.

لازم به ذکر است در آخرین محاکمه هم که با شکایت این دانشگاه صورت پذیرفت به جرم نشر اکاذیب به پرداخت جزای نقدی محکوم شده است. بنابراین، تلاش یک مجرم برای محاکمه کسی که 30 سال از بهترین ایام عمرش را صرف توسعه آموزش عالی و تربیت بیش از 5 میلیون جوان برومند این مرز و بوم کرده است و اشاعه آن از طریق خبرگزاری مهر که با بودجه سازمان تبلیغات اسلامی و بیت المال ارتزاق می کند تنها از حکایات عجیب روزگار ماست.

2- دانشگاه آزاد اسلامی از بدو تاسیس تاکنون در تمامی حوزه های کاری از جمله بخش آموزش تابع ضوابط و مقررات بوده و اعتبار امروز دانشگاه نیز نتیجه چنین عملکردی است، بنابراین، هیچ شخصی بدون طی مراحل قانونی مشغول تحصیل و یا از دانشگاه فارغ التحصیل نشده است.

بنابراین، اشارات کلی و ذکر نام افراد بدون ارائه سند قابل قبول از مصادیق بارز افترا و نشر اکاذیب بوده و طبق قانون جرم محسوب می شود.

3- نقل و انتقالات دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی تابع ضوابط و مقررات و حدود اختیارات مدیران دانشگاه بوده و مطالب مطروحه در این خصوص کذب است.

4- احداث بیش از 20 میلیون متر مربع فضای آموزشی و رفاهی برای تحصیل عموم جوانان برومند ایران اسلامی سند افتخاری است که هرگونه تلاش در جهت ایجاد خدشه در این توفیق بزرگ الهی من جمله ایراد اتهام زمین خواری و یا هر موضوع دیگری سعی باطل خواهد بود چرا که دانشگاه آزاد اسلامی همواره در مسیر توسعه قانون را ملاک عمل قرار داده و تمامی تملکات ارضی از مسیرهای قانونی صورت پذیرفته، بنابراین کلی گویی در خصوص تصرفات ارضی در شمال کشور بدون ارائه سند و مدرک از جمله افترائات دیگر وارده از سوی مصاحبه شونده است.

5- پرونده مورد اشاره در این مصاحبه که از سوی استاد گروه تاریخ دانشگاه (البته مشخص نیست با چه مدرک علمی و در کدام دانشگاه آقای سلیمی نمین به درجه استادی در رشته تاریخ نائل گشته اند) ارتباطی با دانشگاه نداشته و با توجه به اینکه ایشان با ذکر برخی مطالب در حوزه قوه محترم قضائیه وارد شده اند و انتشار مفاد پرونده قبل از صدور رای قطعی جرم محسوب می شود، از ورود به جزییات پرونده پرهیز می شود، مجدداً تاکید می شود این موضوع هیچ ارتباطی با دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران آن ندارد.

6- بدیهی است که خدمات و عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی حتی در محروم ترین نقاط کشور به قدری شفاف و ملموس است که هرگونه اقدامی در خصوص مخدوش جلوه دادن این مولود انقلاب "خاک در چهره خورشید پاشیدن است".

7- دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه، این حق حقوقی و حقیقی را برای خود قائل خواهند بود که تمام اتهامات بی اساس و کذب مذکور را در دادگاه مطرح کرده و شخص اتهام زننده را تحت پیگرد قانونی قرار دهند

خبرگزاری فارس: در پی قطعی شدن معامله 102 میلیارد تومانی 69 درصد از سهام شرکت توسعه گردشگری در بازار سرمایه ، حرف و حدیث‌هایی در مورد این معامله شنیده شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 1:45  توسط فارس جنوبی  | 

بانک اصناف - بانک نفت - بانک دانشگاه آزاد - تاسیس 5 بانک خارجی

رئیس کل بانک مرکزی از تاسیس بانک اصناف به دلیل اینکه متعلق به بخش خصوصی خواهد بود، استقبال کرد، اما تشکیل بانکی برای نفتی‌ها را منوط به نحوه تامین منابع مالی آن دانست و اعلام کرد: اگر پول آن از طریق دولتی‌ها یا شبه دولتی‌ها باشد، مشکلات تاسیس بانک صنعت نفت حل نمی‌شود.

ایده تاسیس بانکی مخصوص اصناف از سال 87 کلید خورد، اما اصناف مطرح می کردند که قدرت تامین سرمایه اولیه مورد نیاز تاسیس یک بانک را ندارند. در این زمان بود که بانک صادرات که در آستانه واگذاری سهام در راستای اصل 44 در بورس بود، طی نامه ای به اصناف پیشنهادی مبنی بر واگذاری سهام به آنها را مطرح کرد.

البته این موضوع از سوی سازمان خصوصی سازی مورد انتقاد قرار گرفت و این سازمان اعلام کرد که اصناف برای خرید  سهام این بانک همچون بخش خصوصی باید پس از آگهی فروش در مزایده شرکت کرده و وارد رقابت برای خرید این سهام شوند.

سرمایه اولیه مورد نیاز تاسیس بانک اصناف 400 میلیارد تومان است، اصناف مطرح می کنند که تامین منابع مالی سرمایه اولیه تاسیس این بانک دارای ضوابطی است که باعث می شود اصناف نتوانند از منابع مالی 2.5 میلیون واحد صنفی در تامین سرمایه آن بهره ببرند، بنابراین در تامین سرمایه آن دچار مشکل هستند.

پیش از این نیز اصناف اعلام کرده بودند که پذیره‌نویسی این بانک در سال جاری انجام خواهد شد که تاکنون محقق نشده است، زیرا بر اساس قانون باید بخشی از تامین سرمایه این بانک از طریق پذیره نویسی و بخشی از طریق بودجه مجامع 31 استان صورت گیرد. کارگروه هایی نیز برای بررسی و انجام برنامه ریزی ها تشکیل شده بود، زیرا اصناف خواستار تشکیل یک بانک کاملا مستقل بود.

رئیس کل بانک مرکزی در حالی از تشکیل بانکی مستقل برای اصناف حمایت می کند که با تشکیل بانکی مخصوص نفتی‌ها چندان موافق نیست. بهمنی با طرح این موضوع که برای تاسیس این بانک باید بخش خصوصی بودن نفت را به ما ثابت کنید، گفت: اگر این موضوع ثابت شود، بانک مرکزی در خدمت است، در غیر اینصورت اگر سرمایه آن از منابع شبه دولتی ها و دولتی ها باشد، قطعا مشکلات تاسیس آن حل نخواهد شد.

گام اول برای تاسیس بانک نفت در برنامه چهارم توسعه با افزایش تحریمهای بین المللی و ایجاد مشکلاتی برای انتقال منابع مالی خارج کشور توسط شبکه بانکی به طرحهای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران زده شد.

رئیس منتخب دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تغییر در روند دریافت شهریه دانشجویان این دانشگاه گفت: با ایجاد بانک دانشگاه آزاد اسلامی و گردش مالی، شهریه ها تا دو سال آینده 20 درصد کاهش می یابد. فرهاد دانشجو گفت: در حال حاضر شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد صرف مسائلی از جمله پرداخت حقوق اعضای هیئت علمی، کارکنان، قبوض برق و آب و خرید تجهیزات می شود این در حالیست که باید منابع دیگری به منظور تامین بار مالی دانشگاه ایجاد شود.

بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه در حال حاضر 5 تقاضای تاسیس بانک خارجی فعال است، گفت: بانک‌های خارجی هنوز هم برای فعالیت در ایران درخواست دارند. وی با اعلام اینکه 50 درصد از کارهای مقدماتی مربوط به تاسیس بانکهای خارجی در کشور بر عهده سازمان سرمایه گذاری است، عنوان کرد: 50 درصد بقیه انجام کار بر عهده بانک مرکزی است و باید این بانک نسبت به مواردی که بر عهده دارد پاسخگو باشد. وی ادامه داد: بانک مرکزی مسیر کار دریافت مجوز و غیره را بر روی سایت خود قرار داده و هر موسسه مالی و پولی بین المللی که بخواهد در داخل کشور و سرزمین اصلی شعبه، کارگزاری، نمایندگی یا بانک مشترک تاسیس کند، باید مدارک لازم را از طریق بانک مرکزی دریافت و پس از تکمیل به این بانک ارائه نماید.علیشیری همچنین تامین حداقل سرمایه را نیز از الزامات تاسیس بانک خارجی دانست و افزود: هم اکنون از 20 تقاضایی که در لیست درخواست کنندگان تاسیس بانک خارجی وجود دارند، 5 درخواست فعال است.


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم دی 1390ساعت 13:48  توسط فارس جنوبی  | 

دوگانگی paradox

larvote: هنگامی که مصلحتی به نفع گروه سیاسی خاصی نباشد یا خطایی از این قشر سر بزند افراد منتسب به گروه اقدام به گندزدایی از خود یا سیاه نمایی خطاهای جبهه مخالف می کنند. با توجه به اینکه فقط قانون جاذبه تنها در طبیعت کارآیی ندارد در کنار آن، نیاز به قانون دافعه تنها نیز برای گروههای خاص سیاسی-اقتصادی محلی از اعراب ندارد. اما سوال اینجاست اگر قانون فطری نهاده شده در طبیعت در جایی بصورت دافعه مستولی پیدا کرد آیا به معنای آن است که جاذبه به کلی طرد شده است؟ یا اینکه بنا به قانون بقا و هم ارزی اعمال انسانی بصورت عمل و عکس العمل، اعمال خطا و جرم را بصورت منفرد در نظر می گیرد؟ یا به دلایل گرایش طبیعی، ضد آن عمل هم در کل مجموعه پذیرفته می شود؟ این پیش درآمد در روند روزمره سیاسی و اقتصادی گروههای خبری بصورت آزاد (که مدعی آن هستند) به چشم نمی خورد. همچنانکه وقتی ضد عملی به نفع یک گروه نیست نه آن را منعکس می کنند و نه از خطای خود نام می برند گویا اصلا دافعه ای در کار نیست و جرمی واقع نشده است. علت این امر هم ارجحیت منافع خاصی بر کل جامعه تعریف شده است. پهنه خبری سبز گستر(صحبت نو) که به اصطلاح به نفع کل منطقه لارستان گام برمی دارد جایی که کارگزاری به نفع گروه نیست یا اتفاقی به ضرر گروه هست با انتشار جهت مند خبر سعی در القای تفکر خویش در گستره جامعه دارد آن هم بدون ذکر خطای رخ داده.

و وقتی لادستان در مجموعه لارستان، بخشی از خطای اتفاق افتاده توسط نماینده را بدون ذکر جرم اتفاق افتاده توسط رئیس امنیت ملی و حتی حذف کامنتهای مرتبط سعی در نشان دادن تفکر اصولگرایی دارد آیا قانون دافعه به کلی مطرود شده است؟ یا اینکه تعریف خطا و جرم در پیکره هر گروه خاصی متفاوت است؟ یا اینکه قانون کلی با زمان متغیر هست؟ یا شاید تعریف تفکر اصولگرایی نیازمند اصلاح هست؟ به نظر شما اگر خطایی در منطقه ای از مجموعه رخ دهد اثرات زیان بارتری دارد یا اگر رئیس امنیت کل مجموعه دچار خطایی شود؟ آیا تفکر اصولگرایی به این معنی است اگر جایی به ضرر ما باشد بایست دیگران هم درپذیرفتن آثارجرم مطاع باشند؟ آیا فقط ذکر جرم جزیی و پوشاندن جرم بزرگتر و عدم اطلاع رسانی آن به معنای پایبندی به اصولگرایی است یا اینکه اصل تعریف قانون جاذبه و دافعه، در عمل، امکان وجود تک قطبی دافعه خالص یا جاذبه تام را پذیرفته است؟ به هرحال وقتی لادستان کامنتهای منتسب به جرم کلی را نمی پذیرد نشان از غمخواری با گروه جز را دارد؟ یا اینکه بنای تفکر اصولگرایی دچار ابیراهی گشته؟ آیا در این دنیای طبیعی دوگانگی وجود دارد یا اینکه منفرد بودن بصورت تکینگی تعریف شده و سوق دهنده هستی است؟ آیا بایست همه رویدادهای اتفاق افتاده را بپذیریم یا اگر در بازه زمانی خاصی، خطایی رخ داد منکر شویم؟ آیا قانون طبیعی خالق دچار تزلزل هست یا نوع قانون بندی ما اشتباه است؟ آیا قالب بندی ما نیاز به بازتعریف دارد یا ادامه همین راه، عظمت آفرین هست؟ لاروت همه خوانندگان خود را به تفکر درباره "تفکر اصولی" و "مجموعه باز" دعوت می نماید.       

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم دی 1390ساعت 14:14  توسط فارس جنوبی  | 

س.ن=ستاره نینوا/سبز نیشی/سامان نظری/سبک نیلی/سنبل نارنج/سینا نامی/سنگ نحس/سیر نیش/سبز نود/سعید نجفی!

وقتی لار در پیگیری برگ سبز مطهر، غمخوار گراش میشود که مبادا در فرآیند موافقت با شهرستان شدنش خللی ایجاد شود! و وقتی بیرم با ارتقا، خواستار پیوستن به لامرد می شود و موقعی که اوز در تکاپوی شهرستان شدن می باشد داریم که:

سیزده-سی و چهار: لادستان و  صحبت نو که می پندارند با اسم بردن از سعید نجفی از پاداششان کاسته و بر فرد مذکور اضافه شود با بی دقتی تمام در کپی پیست کردن از سایت مشرق در یکجا (س.ن) و در جای دیگر سعید نجفی آن هم با پوشاندن چهره نجفی!، خبر مذکور را بر درگاه خبری خود قرار می دهند که مبادا در دق و دلیهایشان از حسنی، کاستی برجای بگذارند و در نشان دادن چهره حسنی با رزولوشن هرچه بالاتر  کم کاری کرده باشند!!


larvote: یه کم توی تنظیم متن دقت کنین. یکجا میگین (س.ن) یکجا هم میگین سعید نجفی اون هم با پوشاندن چهره! بهتره موقع کپی پیست کردن دقت به خرج بدی

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم دی 1390ساعت 21:47  توسط فارس جنوبی  | 

دزدی دیگر در بانک ملی؟!

خانه ملت: نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس گفت:‌ با وجود مکاتبات چند باره بانک مرکزی با بانک ملی، هنوز بانک ملی مطالبات کشاورزان را پرداخت نکرده است؛ به همین دلیل هیئت رئیسه مجلس با انجام مکاتبات با وزارت امور اقتصادی و دارایی، با بانک ملی برخورد می‌کند.

سیدعلی طاهری یادآور شد: اول آذرماه دولت مصوبه خرید تضمنی محصولات کشاورزی را از کشاورزان  با مبلغ هشت هزار میلیارد ریال ابلاغ کرد و بانک مرکزی هم این وظیفه را به دو بانک کشاورزی و ملی محول کرد.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود مکاتبات چند باره بانک مرکزی با بانک ملی ، بانک ملی خواهان ایجاد خط اعتباری جدید در این باره شده است و از پرداخت تسهیلات چهار هزار میلیارد ریالی خود به تعاونی‌های روستایی سر باز می‌زند.

وی با بیان این که پرداخت نکردن تسهیلات به کشاورزان، آن‌ها را بی انگیزه می‌کند، وزارت امور اقتصادی و دارایی را ملزم به پیگیری پرداخت تسهیلات به کشاورزان برشمرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم، گفت: مجلس پرداخت نکردن مطالبات کشاورزان را برنمی‌تابد و هیئت رئیسه مجلس از طریق مکاتبه با وزارت امور اقتصادی ودارایی ، با بانک ملی برخورد قانونی می‌کند و آن‌ها را ملزم به پرداخت تسهیلات می‌کند.

پیش از این نیز سیدعلی طاهری در تذکری کتبی و شفاهی در نشست علنی روز چهارم دی‌ماه درباره پرداخت مطابات کشاورزان به وزیر امور اقتصادی و دارایی هشدار داده بود.

ندای انقلاب در خبری آورده : با وجود دستور سه باره بانک مرکزی به بانک ملی برای پرداخت مطالبات چایکاران و پنبه کاران این بانک نسبت به پرداخت پول کشاورزان شمال کشور هیچ اقدام عملی را انجام نداده است. همین موضوع صدای اعتراض بهارستان را شنیدنی تر کرده به نحوی که هیات رئیسه مجلس قصد دارد این موضوع را از طریق وزارت اقتصاد و امور دارایی دنبال کرده و با خاطیان امر برخورد جدی کند. گویا در این باره تذکر جدی به حسینی داده و به وی مهلت داده شده است تا در اسرع وقت این طلب پرداخت شود وگرنه باید منتظر اقدام محکم مجلس باشد .

تورم واقعی 40 درصد است

اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این‌که تورم دی‌ماه با وجود نوسانات نرخ ارز 40 درصد است، به خبرگزاری پانا گفت: تورم آذر سال گذشته 8/9 درصد بود و افتخار می‌کردیم که به تورم تک‌رقمی دست یافته‌ایم، دو ماه پیش بانک مرکزی اعلام کرد که تورم 8/19 درصد شده است، بنابراین در مهار تورم موفق نبوده‌ایم

آیا بانک ملی دزدی می کند؟

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی 1390ساعت 21:47  توسط فارس جنوبی  | 

رد صلاحیت گسترده نمایندگان توسط هیأت‌های اجرایی

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یکی از نمایندگان مجلس: وي با اشاره به اينكه در استان فارس، سه نفر ردّ صلاحيت شده‌اند، گفت: سيد احمدرضا دستغيب(فرزند فخرالدين)، علي اصغر حسني و داود محمدجاني، سه نماينده‌اي هستند كه از استان فارس رد صلاحيت شده‌اند.

خبرگزاری مهر: علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علی عباسپور تهرانی و علیرضا محجوب از جمله نمایندگان فعلی مجلس هستند که اخبار رد صلاحیت آنها از سوی هیئت های اجرایی مطرح شده است.

علی مطهری چهره شاخص منتقد دولت و طراح سوال از رئیس جمهور است که توسط هیئت های منتخب دولت صلاحیت وی برای نمایندگی مردم تایید نشده است.
 
انوشیروان محسنی بند پی نماینده چالوس و نوشهر، محمد مهدی شهریاری نماینده بجنورد، داریوش قنبری نماینده ایلام، حمید خسته بند نماینده بندر انزلی، فرهاد دلق پوش نماینده آستارا، مجید نصیرپور نماینده سراب، قدرت الله علیخانی نماینده قزوین، نادر قاضی پور نماینده ارومیه، عباسعلی نورا نماینده زابل نیز از دیگر نمایندگان شاخص شهرستانی هستند که توسط این هیئت رد صلاحیت شده اند.
 
نادر قاضی پور نیز یکی دیگر از نمایندگان منتقد دولت است که نقشی اساسی در طرح تحقیق و تفحص از سایپا داشته است.
 
شهریاری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با تایید خبر رد صلاحیت خودش گفت: به نظر می رسد این موضوع قطعی است و تعداد 30 تا 40 نماینده فعلی مجلس رد صلاحیت شده اند، البته ممکن است در تجدید نظر این مشکل حل شود اما بنده شخصا در صورت تایید این خبر اعتراض نخواهم کرد و درخواست تجدید نظر نمی دهم.
 
به گزارش مهر، فرصت هیئت های اجرایی برای بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس نهم روز گذشته پایان یافت و قرار است امروز نتایج این بررسی ها ضمن ارسال به هیئت های نظارت منتخب شورای نگهبان، برای داوطلبان ارسال شود.
 
داوطلبان رد صلاحیت شده به مدت 4 روز برای تجدید نظرخواهی فرصت دارند تا اعتراض خود را به نحوه رسیدگی به صلاحیت خود توسط هیئت های اجرایی به هیئت نظارت که منتخب شورای نگهبان قانون اساسی است ارائه کنند.

تبلیغات رسمی داوطلبان نمایندگی مجلس نهم پس از تایید نهایی هیئت های نظارت از چهارم اسفند آغاز و 24 ساعت قبل از برگزاری انتخابات سکوت تبلیغاتی شروع خواهد شد.

فارس:احتمال تغییر نتایج بررسی اولیه صلاحیت نامزدهای مجلس در مراحل بعدی: ممکن است آن دسته از افرادی که در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها از نظر هیئت‌های اجرایی تایید صلاحیت شده‌اند در مراحل بررسی هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان احراز صلاحیت نشوند.

اسامی 19 نماینده ردصلاحیت شده مجلس هشتم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی 1390ساعت 16:16  توسط فارس جنوبی  | 

نماینده شازند به نقل از اژه ای: جرایم بروجردی فراتر از چیزی است که تا کنون مطرح شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن تاکید مجدد بر صحت اظهارات پیشین خود در مورد ارتباط علاءالدین بروجردی با پرونده تخلف سه هزار میلیارد تومانی، از شکایت یا عدم شکایت وی از خودش اظهار بی‌اطلاعی کرد. 

به گزارش قانون پس از انتشار خبر شکایت علاءالدین بروجردی از یک نماینده مجلس به دلیل طرح موضوع ارتباط وی با پرونده فساد مالی بزرگ، محمود احمدی‌بیغش که یکی از اظهارنظرکنندگان در مورد بروجردی بود، نسبت به موضوع شکایت اظهار بی‌اطلاعی و در ادامه نکات جدیدی را از پرونده بروجردی مطرح کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و گو با خبرنگار قانون گفت: من اطلاعی ندارم که بروجردی از من شکایت کرده است یا خیر، اما اگر شکایتی هم صورت بگیرد من باز هم بر اظهارات قبلی خود تاکید می‌کنم چراکه همه آن اظهارات درست بود.
وی ادامه داد: پس از آنکه موضوع دخالت بروجردی در تخلف مالی سه هزار میلیاردی مطرح شد، دو نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی مامور بررسی این موضوع شدند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه این دو نفر دیداری هم با محسنی اژه‌ای که ناظر ویژه رسیدگی به این پرونده بوده است داشته‌اند،افزود: این دو نفر پس از این دیدار به سایر اعضای کمیسیون امنیت ملی خبر دادند که اژه‌ای اعلام کرده است جرائم بروجردی بسیار فراتر آن چیزی است که تا کنون مطرح شده است.

نماینده شازند در مجلس تاکید کرد: دادستان کل کشور اعلام کرده بود که برای بروجردی قرار صادر شده است و وی با قرار آزاد است و اینگونه نیست که وی بی‌گناه باشد.
گفتنی است جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد نیز دیگر نماینده ای بود که موضوع دخالت بروجردی در این فساد اقتصادی را مطرح کرده بود اما تلاش‌های خبرنگار قانون برای تماس با این نماینده بی نتیجه ماند.

باز هم لرستان و بروجردی - بیکاری فقط در لرستان و بروجرد؟!

افتخاری دیگر برای فارس نشینان،حفظ مقام اولی؛ نیاز فارس به توجه مسئولان قدرتمند و ذی نفوذ!

قانون: سوءاستفاده بروجردی از سربرگ کمیسیون


+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی 1390ساعت 15:39  توسط فارس جنوبی  | 

نامه سرگشاده عباس سلیمی نمین درباره رسیدگی به اتهامات جاسبی در شرکت «برگ سبز مطهر»

به گزارش خبرگزاری فارس، متن نامه عباس سلیمی نمین به شرح ذیل است:

حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی
ریاست محترم قوه قضائیه
 
باسلام، جهت اطلاع حضرتعالی، یکی از دستیاران آقای دکتر جاسبی در تاریخ 19/3/88 برای دومین بار به اتهام اختلاسی کلان (حدود 400 میلیارد تومان) دستگیر شد. (پیوست یک) اما تاکنون به انتظار جامعه برای روشن شدن وضعیت اموال و مجازات متهمان بویژه آقای جاسبی که نقش اصلی را در دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در شرکت «برگ سبز مطهر» ایفاء نموده بود، پاسخی درخور داده نشده است.

در همین حال طی این مدت اطلاعات تاسفباری در زمینه تهدید مالباختگان از طریق طرح مسائلی همچون وارد آمدن اتهام رباخواری به آنان در صورت پیگیری شکایات خود به گوش رسیده است.

اکنون ضمن تقدیم متن کامل سخنرانی آقای جاسبی در اجتماع ایرانیان مقیم دبی تحت عنوان «هم‌اندیشی اقتصادی و فرهنگی» در مهرماه 1387 (پیوست شماره دو) که طی آن رئیس دانشگاه آزاد دعوت کننده به سرمایه‌گذاری در یک پروژه اقتصادی فرهنگی بوده است، امیدوارم دستور فرمائید ملت در جریان نتایج تحقیقات قضایی بعد از دو سال و نیم قرار گیرد. گفتنی است تدارک کننده این مراسم آقای سعید نجفی دستیار ویژه آقای جاسبی و متهم دستگیر شده، بوده است.

بدون شک همه کسانی که از وعده و وعیدهای آقای جاسبی در جمع ایرانیان شاغل دبی- به منظور جلب اعتماد آنان برای سپردن اموالشان به آقای نجفی یعنی همان شرکت «برگ سبز مطهر»- مطلعند، طی این مدت طولانی انتظار داشته‌اند بعد از دستگیری این دستیار، آقای جاسبی اولین کسی باشد که توسط دستگاه قضا برای بازجویی احضار شود. اما مع‌الاسف تاکنون حتی وضعیت عامل اجرایی این اختلاس نیز روشن نشده است.

از آنجا که در بهار 88 نوع اعلام دستگیری این دستیار ویژه اقتصادی آقای جاسبی در لارستان، خود گویای واقعیتهای تلخی بود، در کمال ناامیدی مدارک موجود برای دادستان محترم عمومی و انقلاب این شهرستان ارسال شد. اینک مجدداً ضمن تقدیم مستندات و مکاتبات صورت گرفته با این مقام قضایی (پیوست‌های سه، چهار و پنج) رجاء واثق دارم که حضرتعالی اجازه نخواهید داد آن‌چه در جریان اولین بازداشت آقای نجفی در سال 1378 رخ داد، تکرار شود.

مزید اطلاع، متهم دستگیر شده بیش از یک دهه به عنوان یکی از نزدیکان آقای جاسبی، مسئولیت دفتر فرهنگی دانشگاه آزاد را به عهده داشته و پس از دور اول اختلاس‌ها، در جایگاه دستیار ویژه اقتصادی آقای جاسبی فعالیتهای خود را پی گرفته است.

از خداوند متعال برای جنابعالی و دیگر همکاران در قوه قضائیه آرزوی توفیقات روزافزون در جهت گسترش عدل و قسط اسلامی را دارم.
 
                 با تشکر
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران    

       عباس سلیمی‌نمین


وعده جاسبی برای افزایش حقوق پرسنل و اعضای هیئت علمی‌ دانشگاه آزاد+تاریخچه

مدیریت ۱۰۸۳۸ روزه جاسبی در پایان راه

واکنش فرهاد دانشجو به خبر موافقت رئیس جمهور برای ریاستش بر دانشگاه آزاد

بانک «دانشگاه آزاد اسلامی» ایجاد می‌شود

جاسبی در 3 قوه نفوذ داشت/عباسپور مخالف تحقیق و تفحص بود

تخلفات 29 ساله جاسبی؛ او محاکمه می شود/ درس نخوانده‌هایی که دکتر شدند


خبرگزاری مهر:

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در نامه ای به رئیس قوه قضائیه ضمن ارائه متن کامل سخنرانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در اجتماع ایرانیان مقیم دبی خواستار رسیدگی به اتهامات جاسبی و نزدیکان وی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن نامه عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران  به آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه به شرح ذیل است:
 
حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی، ریاست محترم قوه قضائیه، باسلام، جهت اطلاع حضرتعالی، یکی از دستیاران آقای دکتر جاسبی در تاریخ 19/3/88 برای دومین بار به اتهام اختلاسی کلان (حدود 400 میلیارد تومان) دستگیر شد. (پیوست یک) اما تاکنون به انتظار جامعه برای روشن شدن وضعیت اموال و مجازات متهمان بویژه آقای جاسبی که نقش اصلی را در دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در شرکت «برگ سبز مطهر» ایفاء نموده بود، پاسخی درخور داده نشده است.

در همین حال طی این مدت اطلاعات تاسفباری در زمینه تهدید مالباختگان از طریق طرح مسائلی همچون وارد آمدن اتهام رباخواری به آنان در صورت پیگیری شکایات خود به گوش رسیده است.

اکنون ضمن تقدیم متن کامل سخنرانی آقای جاسبی در اجتماع ایرانیان مقیم دبی تحت عنوان "هم‌اندیشی اقتصادی و فرهنگی" در مهرماه 1387 (پیوست شماره دو) که طی آن رئیس دانشگاه آزاد دعوت کننده به سرمایه‌گذاری در یک پروژه اقتصادی فرهنگی بوده است، امیدوارم دستور فرمائید ملت در جریان نتایج تحقیقات قضایی بعد از دو سال و نیم قرار گیرد.
 
گفتنی است تدارک کننده این مراسم آقای سعید نجفی دستیار ویژه آقای جاسبی و متهم دستگیر شده، بوده است. بدون شک همه کسانی که از وعده و وعیدهای آقای جاسبی در جمع ایرانیان شاغل دبی- به منظور جلب اعتماد آنان برای سپردن اموالشان به آقای نجفی یعنی همان شرکت "برگ سبز مطهر"- مطلعند، طی این مدت طولانی انتظار داشته‌اند بعد از دستگیری این دستیار، آقای جاسبی اولین کسی باشد که توسط دستگاه قضا برای بازجویی احضار شود.
 
اما مع‌الاسف تاکنون حتی وضعیت عامل اجرایی این اختلاس نیز روشن نشده است. از آنجا که در بهار 88 نوع اعلام دستگیری این دستیار ویژه اقتصادی آقای جاسبی در لارستان، خود گویای واقعیتهای تلخی بود، در کمال ناامیدی مدارک موجود برای دادستان محترم عمومی و انقلاب این شهرستان ارسال شد. اینک مجدداً ضمن تقدیم مستندات و مکاتبات صورت گرفته با این مقام قضایی (پیوست‌های سه، چهار و پنج) رجاء واثق دارم که حضرتعالی اجازه نخواهید داد آن‌چه در جریان اولین بازداشت آقای نجفی در سال 1378 رخ داد، تکرار شود.
 
مزید اطلاع، متهم دستگیر شده بیش از یک دهه به عنوان یکی از نزدیکان آقای جاسبی، مسئولیت دفتر فرهنگی دانشگاه آزاد را به عهده داشته و پس از دور اول اختلاس‌ها، در جایگاه دستیار ویژه اقتصادی آقای جاسبی فعالیتهای خود را پی گرفته است.
 
از خداوند متعال برای جنابعالی و دیگر همکاران در قوه قضائیه آرزوی توفیقات روزافزون در جهت گسترش عدل و قسط اسلامی را دارم.
*********************************************************
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به جزئیات برخی تخلفات رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در زمان ریاست 29 ساله اش در این دانشگاه به افرادی اشاره کرد که در زمان جاسبی درس نخوانده دکتر شدند.

عباس سلیمی نمین در گفتگوی مشروح خود با خبرنگار مهر به برخی تخلفات عبدالله جاسبی در زمان ریاستش بر دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد.

نامه جاسبی به قوای سه گانه

وی با بر شمردن تخلفات مدیریتی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جاسبی در دانشگاه آزاد اسلامی به تخلف مدیریتی رئیس این دانشگاه اشاره کرد و گفت: برخی اقدامات جاسبی از جانب استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد قابل تقدیر است اما بعضی فعالیتهای وی در بخش پنهان این دانشگاه از جمله تخلفات مدیریتی در نظام قابل توجه است. وی برای کمرنگ کردن نظارت قانون بر خود مراودات ناسالمی را شکل داد.

سلیمی نمین ادامه داد: این تخلفات در سالهای نخست انقلاب که کمتر کسی به خود جرات می داد وارد معامله گری و دنیا گرایی شود به گونه ای بود که در آن سالها مدیران کشور را وارد فضای دنیا گرایی کرد. در ابتدای امر به وزارتخانه ها و مراکز مختلف قوای سه گانه نامه می نوشت که مدیران این دستگاهها در دانشگاه آزاد اسلامی ارتقا علمی یابند.

درس نخوانده هایی که در دانشگاه آزاد دکتر شدند

به گفته این استاد دانشگاه، در این وادی عده ای دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی می شدند و به علت مشغله های فراوانی که داشتند از جاسبی اجازه معافیت حضور در کلاس به ازای دادن برخی امتیازات به وی دریافت می کردند. حتی در دوران ریاست جاسبی، برخی نمایندگان مجلس یک باره از مدرک دیپلم به دکتری نائل شدند.

سلیمی نمین با ذکر یک مثال دیگر در خصوص کسب مدرک دکتری در رشته های حساس از جمله قضاوت از سوی برخی قضات همانند سعید مرتضوی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: قاضی مرتضوی به حد ظاهر در دانشگاه آزاد درس خواند و دکتری گرفت. اما آیا این شخص واقعاً درس خواند که جای سوال دارد. وقتی خدمات قاضی مرتضوی به جاسبی را بررسی می کنیم، به این نتیجه می رسیم که این شخص نه تنها درسی نخوانده بلکه امتیازات زیادی هم دریافت کرده است.

وی ادامه داد: پرونده هایی مشاهده شده که قاضی مرتضوی در آن به جاسبی خدمات تاسف آوری ارائه داده است. یکی از این خدمات گم کردن پرونده فروش چندساله سوالات کنکور پزشکی دانشگاه آزاد بود. نتیجه این شد که عده ای بدون دریافت مدرک پزشکی با جان مردم بازی کردند که از خدمات قاضی مرتضوی به جاسبی محسوب می شود.

ابزار شدن نقل و انتقالات در دانشگاه آزاد

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی نقل و انتقالات تبدیل به ابزار شده است به مهر گفت: یکسری سواء ستفاده ها با استفاده از این نقل و انتقالات در حال شکل گیری است و هر نوع نقل و انتقال باید از طریق نامه یک نماینده مجلس یا مقام عالی رتبه اداری به جاسبی اعلام تا امکان انتقال دانشجو به مکان مورد نظرش فراهم شود که همین امر منجر به نوعی تبعیض اجتماعی شده است.

دانشگاه آزاد یکی از بزرگترین کانونهای زمین خواری در کشور

سلیمی نمین در ادامه گفتگوی خود با اشاره به برخی جزئیات زمین خواری در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: رئیس دانشگاه آزاد نه تنها زمین را از اموال عمومی می گرفت بلکه می توانست سطح آن زمین را ارتقا دهد، بدین معنا که زمین کشاورزی را تبدیل به زمین مسکونی می کرد و منجر به افزایش بهای همین زمین می شد.

وی با اشاره به یک نمونه از تخلفات زمین خواری در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با بررسی شکایات واصله از سوی مردم شمال، نتیجه گرفته شد که زمین اهالی شمال در اختیار دانشگاه آزاد قرار داده شده اما هیچ دانشگاهی ساخته نشده است.

کلاهبرداری 400 میلیارد تومانی همکار جاسبی

این استاد گروه تاریخ دانشگاه به یکی از مهمترین تخلفات زمین خواری در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و به مهر گفت: یکی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی که وارد حوزه اقتصادی این دانشگاه شده بود در سال 87 به کمک جاسبی در دوبی سمیناری برگزار کرد و جاسبی از ایرانیان شاغل مقیم دبی که عمدتاً مردم استان فارس در آن زندگی می کنند خواست تا برای طرح " دانشگاه بین المللی" سرمایه گذاری کنند که سود فراوانی به همراه خواهد داشت.

به گفته سلیمی نمین، حدود 400 میلیارد تومان در سال 87 جمع آوری شد و مدتی به مردم سود تعلق می گرفت، اما این مسئول دانشگاه آزاد به یک باره ناپدید شد و مردم که سرگردان شده بودند از وی شکایت کردند. مدتی بعد دانشگاه آزادیها مردم را تهدید کردند که به علت دریافت سود کلان پول خود حق شکایت ندارند.

وی تاکید کرد که مردم به اعتبار جاسبی، پول را به کارگزار وی داده بودند و حتی با آنکه این شخص در سال 88 دستگیر شد اما مشخص نشد که بر سر او چه آمد.

مفاسد در دانشگاه آزاد عدیده است

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران که اعتقاد دارد مفاسد در دانشگاه آزاد اسلامی عدیده است در بخش دیگر سخنان خود گفت: عدیده بودن مفاسد در دانشگاه آزاد اسلامی طبیعی ست زیرا هنگامی که تریلیاردها تومان در یک جا جمع باشد و هیچ قانونی بر آن حاکم نباشد معلوم است که فساد ایجاد می شود.

جاسبی حتماً محاکمه می شود

سلیمی نمین با اشاره به محاکمه جاسبی تصریح کرد: جاسبی قطعاً در این کشور محاکمه خواهد شد. البته برخی مراکز در حال باز پس گیری بعضی اموالشان که در اختیار جاسبی بود هستند. از جمله این مراکز می توان به ستاد اجرایی اموال امام (ره)اشاره کرد.

شرط مناسب بودن فرهاد دانشجو برای ریاست دانشگاه آزاد

وی همچنین با اشاره به انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان رئیس پیشنهادی دانشگاه آزاد اسلامی به مهر گفت: اگر بتوان دانشگاه آزاد را قانونمند کرد شاید گزینش خوبی باشد ولی اگر این اتفاق رخ ندهد، جواب "خیر" است. باید تمام اتفاقات منفی که تاکنون در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده خنثی شود تا فردی که ریاست آن را به عهده می گیرد بتواند در مسیر سالمی کار کند، وگرنه روابط پنهان ناسالم او را هم دچار مشکل می کند.


پایان سه دهه مدیریت پر حاشیه/ از اتهام زمین خواری تا فروش سوالات کنکور


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی 1390ساعت 15:17  توسط فارس جنوبی  | 

بازار آشفته دلار نتیجه نقدینگی سرگردان/ نرخ سود بانکی شناور شود

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تأکید بر اینکه بازار آشفته طلا و دلار نتیجه منابع سرگردان است، پیشنهاد کرد که شورای پول و اعتبار به بانکها برای تعیین نرخ‌های سود بانکی و شیوه‌های اعطای تسهیلات اختیار کامل بدهد و نرخ‌های سود را متناسب با شرایط تورم شناور اعلام کند.

سیدعباس موسویان در گفتگو با مهر در مورد ضرورت استقلال بانک مرکزی از دولت گفت: تجربه 50 سال اخیر در اقتصادهای مختلف جهان و تجربه فعلی ایران نشان می دهد که نظام بانکی باید مستقل از دولت و نظام مالی باشد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه نظام پولی و بانکی باید مستقل باشد، اظهار کرد: دولت براساس مسئولیت‌ها و اهدافی که دارد، همیشه به دنبال این است که راحت ترین روش را انتخاب کند. وقتی که این وضعیت وجود داشته باشد دولت خیلی راحت در تمام کسری بودجه و در مواقع خاص به بانک مرکزی روی می آورد و برای تأمین بودجه از بانک مرکزی استقراض می کند و نتیجه این اقدامات این می شود که شاهد افزایش حجم پول بی رویه در کشور و تورم ناشی از آن در کشور خواهیم بود.

موسویان در ادامه سخنانش اظهار داشت: خیلی از خدماتی که دولتها در طول سالهای بعد از انقلاب اسلامی انجام دادند تحت تأثیر تورم و گرانی ها نشان داده نمی شود و خدمات دولتی مغفول واقع می شود و علی رغم اینکه مردم خدمات زیادی را از دولت ها شاهد بودند اما گرانی و تورم باعث می شود شیرینی خدمات حس نشود.

عضو شورای فقهی بورس در ادامه سخنانش اذعان کرد: استقلال بانک مرکزی از دولت باعث می شود که نظام پولی کشور متناسب با شرایط خاص اقتصادی مستقل ترین موضع گیری ها را داشته باشد و حجم پول جامعه و ارزش پول ملی را در مقابل سایر ارزها داشته باشد و همچنین همیشه هزینه استفاده از سرمایه نقدی و پول در جامعه را رصد و شناسایی کند و بهترین تصمیم ها را بگیرد.


دستگیری و برخورد با دلالان ارز: ارز فقط با نرخ بانک مرکزی باید فروخته شود-"ارز" بی فاکتور دست کسی باشد، قاچاق به حساب می‌آید-فروش "ارز" در صرافی‌های مجاز فقط با سیستم "سنا"-دوران ارز سهمیه‌بندی تمام شد؛ فقط بانک‌ها ارز می فروشند-ابلاغ نرخ سود جدید بانکیادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی 1390ساعت 13:54  توسط فارس جنوبی  | 

انتقال تجار ایرانی از امارات به ترکیه و مالزی

یک روزنامه اماراتی نوشت تحریم ها موجب افزایش فشار بر تجار ایرانی فعال در امارات شده است و برخی از آن ها فعالیت های خود را به مالزی و ترکیه منتقل کرده اند.
 
 فعالیت تجاری بازرگانان و تجار ایرانی در امارات زیر فشار ناشی از تحریمها قرار گرفته است.

 دولت امارات بسیاری از ویزاهای تجار و بازرگانان ایرانی را رد می کند. محدودیتهای بانکی امارات بر ضد شرکتها و تجار ایرانی بیشتر شده است و این مساله به ضرر منافع تجاری و اقتصادی دو کشور است .

بر اساس این گزارش برخی تجار ایرانی با تعطیل کردن کسب و کار در امارات فعالیتها را به ترکیه و یا مالزی منتقل کرده اند .

 تجار و فعالان تجاری ایران در دوبی و ابوظبی هم اکنون آثار تحریمها را احساس می کنند . بازار ایرانی ابوظبی که پیش از این رونق زیادی در معاملات کالاهای مختلف از زعفران گرفته تا فرش داشت طی ماههای اخیر با رکود نسبی روبرو شده است . تجار و بازرگانان ایرانی فعال در دوبی نیز برای دریافت ویزاهای 21 روزه با مشکلات زیادی روبرو هستند .

یک عضو کمیته اجرایی شورای بازرگانی ایران تاکید کرد تحریم های آمریکا اوضاع را سخت ترکرده است و بر فعالیتهای کسانی که با کسب و کارهای ایرانی معامله دارند اثر منفی گذاشته است. اکنون دسترسی به اعتبارات بانکی برای تجارت تقریبا غیر ممکن شده است. حساب های بانکی بعضی از تجار ایرانی در چند ماه اخیر بسته شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی 1390ساعت 13:53  توسط فارس جنوبی  | 

آغاز ساخت خط ریلی فسا استهبان نی‌ریز

فرماندار شهرستان استهبان گفت: به‌زودی با حضور وزیر راه و شهرسازی ساخت خط ریلی فسا استهبان نی‌ریز به سمت گلگهر سیرجان آغاز می‌شود.وی بیان داشت: این خط ریلی از کنار تالاب بختگان عبور کرده و از نی‌ریز به سیرجان ختم می‌شود.اکبری‌نژاد افزود: پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم‌الانبیاست و در حال حاضر نیز تجهیز کارگاه را در شهرستان استهبان انجام داده است.به گزارش فارس، راه‌آهن شرق فارس با اعتبار اولیه  19 میلیارد تومان قرار است اجرایی شود. طبق کارشناسی‌های صورت گرفته برای اجرای خط راه‌آهن شرق فارس به گلگهر سیرجان  400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که باید سال آینده در اعتبارات پیش‌بینی شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی 1390ساعت 13:44  توسط فارس جنوبی  | 

هرم سکه در لرستان

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه باید در این زمینه اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در دستور کار قرار گیرد، یادآور شد: عمده کسانی که در این زمینه متضرر می شوند از خارج استان هستند که با یک پیامک و نشان دادن تعداد سکه تقلبی به محل معامله کشیده می شوند و پولشان را از دست می دهند.ا
 همچنین طی ماه گذشته یک نفر با در دست داشتن مرجوعه قضایی به ماموران آگاهی شهرستان الیگودرز مرجعه و اعلام کرد که در تاریخ دهم مرداد ماه سالجاری دو نفر ناشناس در قبال فروش تعداد 500 قطعه سکه تقلبی مبلغ 150 میلیون ریال از وی کلاهبرداری کرده اند.
پیامکهایی که بوی گنج می دهند!در میان مالباختگان می توان کسانی را دید که به دنبال گنج از قم، تبریز، ارومیه، اصفهان، کرمانشاه و تهران و ...هر نقطه ایران که تصور کنی به مرز لرستان و اصفهان آمده اند تا در این معامله نابرابر پولهایشان را ببازند و حال با عنوان "مالباخته" باید به دنبال پول از دست رفته شان بدوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم دی 1390ساعت 11:21  توسط فارس جنوبی  | 

دم به دم در پی سرمایه گذار در فارس- ایجاد شهرک گردشگری در جنوب فارس

به گزارش خبرگزرای فارس از شیراز، حسین صادق عابدین شنبه‌شب در حاشیه مجمع عمومی شرکت عمران توسعه فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شیراز به فضایی تبدیل شده که سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه‌گذاران فارسی رغبت کمی برای فعالیت در آن دارند.
استاندار فارس گفت: انتظار من از شورا و شهرداری شیراز بیشتر از این است و باید ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شیراز مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی گفت: من بارها انتظارات خود را به صورت شفاف با اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و مسئولان شهرداری مطرح کرده‌ام و معتقدم شیراز باید بهترین شهر کشور شود.
صادق عابدین با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری باید پاسخگوی کم‌توجهی به سرمایه‌گذاری در شیراز باشند، ابراز داشت: اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری باید سرمایه‌گذاری را مورد توجه بیشتر قرار دهند و پاسخگوی کم‌توجهی به سرمایه‌گذاری در شیراز باشند.
نماینده عالی دولت در استان فارس افزود: آقایان می‌گویند شیراز نمی‌تواند مانند تهران و دبی باشد ما نیز اصراری نداریم اما شیراز می‌تواند مانند اصفهان و مشهد از پتانسیل‌های خود استفاده کند.
صادق عابدین با اشاره به ظرفیت بالای استان فارس در حوزه‌های مختلف بیان کرد: شیراز دارای ظرفیت‌های بیشماری است که باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد.
وی در ادامه خواستار توجه بیشتر مسئولان به منظور اخذ تصمیم‌های مهم و موثر برای توسعه شهر شیراز شد و خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد عده‌ای از گرفتن تصمیمات مهم و بزرگ هراس دارند.

استاندار فارس در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ایجاد شهرک گردشگری در جنوب فارس اظهار داشت: مطالعات اولیه ایجاد شهرک گردشگری در منطقه جنوب استان (لار و لامرد) انجام شده و در شورای عالی شهرسازی نیز به تصویب رسیده است.


دادن جایزه به سرمایه‌گذار خارجی راهی جهت جلب

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم دی 1390ساعت 20:9  توسط فارس جنوبی  | 

نمایندگانی که گازرسانی می‌‌کنند!

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این روزها که مصادف شده است با ثبت نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی برای نهمین دوره انتخابات مجلس ، برخی از این کاندیداها در تراکت ها و بروشورهای تبلیغاتی خود اقدام به اظهاراتی می کنند که بتوانند رای مردم را جمع کرده و بر کرسی نمایندگی شهرشان تکیه زنند.

یکی از این شعارهای تبلیغاتی که در سال های اخیر نیز بارها از قول نمایندگان مجلس عنوان شده است گازرسانی به شهرها و روستاهایی است که فاقد گاز طبیعی هستند و بر همین اساس برخی از این نمایندگان پس از اخذ رای اعتماد و نشستن بر کرسی نمایندگی، مسئولان و مدیران شرکت ملی گاز ایران را تحت فشار قرار می دهند.

در حالی این کاندیداها و برخی نمانیدگان مجلس برای جلب آرای مردم این وعده های غیر کارشناسی را سر می دهند که گاز رسانی به شهر ها و روستاها به هیچ عنوان در اختیار نمایندگان مجلس نیست بلکه در ابتدای هر سال براساس بودجه ای که شرکت ملی گاز ایران در اختیار می گیرد اقدام به برنامه ریزی برای گازرسانی به شهر ها و روستاها می کند به طوری که در مرحله اول هیات مدیره شرکت ملی گاز مصوب می کند که در هر سال به چه شهرها و روستاهای جدیدی گازرسانی انجام شود.

بعد از تصویب گازرسانی به شهر ها وروستاهای جدید در هیات مدیره شرکت ملی گاز که براساس فاصله با خط لوله اصلی گاز انجام می شود این مصوبه در اختیار معاونت برنامه ریزی شرکت ملی گاز قرار گرفته و برای آن بودجه جداگانه ای تخصیص می یابد و در آنجا مناطقی که قرار است گازرسانی شوند اولویت بندی می شود و براساس آن تا پایان سال گازرسانی انجام می شود.

به گزارش فارس، طبق قانون هم هیچ کاندیدای نمایندگی در مجلس حق ندارد درخواست گازرسانی به شهر و روستای خود را به شرکت گاز ارائه دهد و یا حتی با مسئولان این شرکت مذاکره کند و در صورت چانه زنی نمایندگان مجلس و کاندیداها نیز مسئولان شرکت ملی گاز حق ترتیب اثر دادن به این درخواستها را ندارند.

بنابراین اگر هر یک از نمایندگان فعلی مجلس نیز درخواست گازرسانی داشته باشند ترتیب اثر داده نخواهد شد مگر آنکه شهر و یا روستای مورد نظرش در برنامه گازرسانی شرکت ملی گاز ایران آمده باشد ویا اینکه توسط ارگان های بالاتر و یا در سفر رهبری و یا ریاست جمهوری گازرسانی به »ن منطقه مصوب شده باشد و نماینده مذکور به دنبال تسریع در عملیات گازرسانی باشد که آنگاه حداقل 3 یا 4 سال زمان نیاز است تا گاز به آن شهر و یا روستا برسد.

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم دی 1390ساعت 14:59  توسط فارس جنوبی  | 

پاسخگو نبودن عامل رانت‌خواری

عصرایران: رییس اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ایران در همایش اخلاق حرفه ای و مسئولیت های اجتماعی از پاسخگویی به عنوان یك مساله حائز اهمیت نام برد و اظهار داشت: فعالیت اقتصادی بدون پاسخگویی امكان پذیر نیست.

محمد نهاوندیان پاسخگو نبودن در عرصه اقتصادی را عاملی برای رفتار رانت جویانه افراد دانست و گفت: تصمیمات یك شبه و اجرایی ساختن آن بدون ملاحظه زمانی، امكان برنامه ریزی را از بین می‌برد.
 
وی افزود: امروزه تحقق توسعه پایدار به معنای دقیق با ایجاد تعادل اقتصادی امكان پذیر می شود و بروز فساد در بخش دولتی زمینه بی اعتمادی را فراهم می سازد.
   
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 20:8  توسط فارس جنوبی  | 

پاسخ میرتاج‌الدینی به توکلی و نادران: انصاف داشته باشید.

خبرآنلاین: معاون حقوقی و پارلمانی دولت به نامه اخیر نادران و توکلی به رئیس مجلس واکنش نشان داد.
محمدرضا میر تاج الدینی در واكنش به اينكه اين دو نماينده خواستار تشکیل جلسه فوق العاده برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور شده بودند، در يادداشتي كه در سايت دولت منتشر شده است، نوشت: اين دو نفر به بهانه نوسانات اخیر نرخ ارز، وضعیت اقتصادی کشور را بحرانی جلوه داده و به فکر نجات آن افتاده اند، آیا در شرایطی که دولت برای ایجاد اشتغال دو و نیم برابر بیش از تکلیف قانونی، خیز برداشته است، در شرایطی که هر هفته شاهد افتتاح هزاران واحد مسکن مهر در اقصی نقاط کشور هستیم، می توان سخن از بحران و رکود اقتصادی زد؟
گزيده يادداشت وي را در ادامه بخوانيد:
 
* دولت برای کاهش نرخ ارز و کنترل نوسانات و تثبیت آن، برنامه های مختلفی دارد و به زودی جامعه اقتصادی شاهد آن خواهد بود. آیا نوسانات ارزی تنها شاخص اصلی برای چنین ادعای بزرگ است؟
* اقتصاددانان داخلی و خارجی همگی به عظمت اجرای طرح تحول اقتصادي اذعان کرده اند و این کار بزرگ اقتصادی را همین دولتی که شما آن را به ضعف مدیریت اقتصادی متهم می کنید، به اطمینان و جدیت عملیاتی کرده است. و فراموش نمی کنم که بعضی از همین نظریه پردازان اقتصادی همواره نقش بازدارنده و ترمز را در این طرح اساسی که گامی بزرگ به سوی عدالت بود، عمل کردند و تبعات آن را بخصوص از جهت تورم را بزرگ جلوه دادند و از تورم 60، 70 درصدی جامعه را بیمناک کردند.
 
* مناظره اینجانب با آقای دکتر نادران هنوز در خاطره دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) است که ایشان با ژست اقتصاد دانی و با تحقیر و توهین که بارها در طول مناظره اتفاق افتاد، مردم را شدیداً از تورم سنگین می ترساند و به اشکال مختلف سعی در کوبیدن آن داشت. در حالی که بعد از اجرای طرح همه شاهد شدند که نه از آن تحلیل های نادرست خبری شد و نه تورم لجام گسیخته پیش آمد و در سال اول اجرای آن میانگین تورم پایین تر از 20 درصد بود که حداقل ده، دوازده درصد آن ربطی به هدفمندی یارانه ها نداشت و بی شک عوامل و متغییرهای دیگر اقتصادی خصوصا در ماه های اخیر در افزایش نسبی تورم تاثیر داشت. آنچه که روشن است؛ گزارش و تحلیل و پیش بینی آقایان در تورم هدفمندسازی یارانه و سایر تبعات عمدتا نادرست از آب درآمد.
* پرداخت یارانه نقدی طبق قانون مصوب مجلس است، بنابراین غیر قانونی نیست واگر تامل کنید، یارانه های نقدی از موارد افزایش حجم نقدینگی نیست. سهم تولید و صنعت هم به اشکال مختلف به این بخش تزریق می‌شود. آیا غیر از این چه انتظاری از پرداخت یارانه‌ها به بخش تولید دارید؟ آیا امکان پذیر است که به بخش تولید یارانه بلاعوض بدهند؟ آیا رانت و بی‌عدالتی و تبعیض را دامن نمی‌زند؟ آیا قانون چنین تکلیفی کرده است؟ چرا این همه به این موضوع دامن زده می‌شود؟
* در چنین شرایط تحریمی، مشکلات اقتصادی را بجای نشست‌های تخصصی و همفکری‌های صمیمی به روزنامه و رسانه می‌کشانند؟ و دولت را که در میدان عمل و در خط مقدم و زیر بار سنگین اداره کشور است بجای ارائه راهکار عملی و حمایت، به ضعف و سیاسی کاری متهم می‌کنند.
 
* کدامیک از این جلسات عمومی و حتی جلسات غیر علنی مجلس نظام وافی بسته است و کدام مشکل اساسی حل شده است و کدام راهکار اقتصادی به تصویب رسیده است انصاف داشته باشید هم شما و هم بنده در این جلسات بوده‌ایم جلساتی که از باب اسقاط تکلیف ـ اگر گفته نشود ـ تبلیغاتی و سیاسی تشکیل می‌شود و پس از سخنرانی چند نفر از مجلس و دولت بدون نتیجه به پایان می‌رسد.همین جلسه غیر علنی اخیر درباره مسائل اقتصادی کشور چه نتیجه مشخصی داشته‌است. آیا می‌توانید جز بیان انتقادهای تند و بعضاً از موضع سیاسی، گزارش قابل قبولی به مردم بدهید؟ در همین جلسه یک نفر از نمایندگان اقلیت سیاسی مجلس که به نمایندگی از طرف 160 نفر نماینده مجلس اصولگرا با لحن تندی درباره تحریم‌ها سخن گفته‌اند، ایشان و هر نماینده دیگر حق دارند از طرف خود در مجلس و بیرون از مجلس سخن بگویند لکن آیا یک نماینده اصولگرا و آشنا به مسائل اقتصادی نبود که از طرف 160 نفر سخن بگویند.
*خوب است شما یکبار دیگر متن ماده 103 آیین نامه داخلی مجلس را بخوانید آیا واقعاً شرایط مقتضی استفاده از آن است؟ در دوران 8 سال دفاع مقدس، در شدیدترین تحریم‌ها و تهدیدها به آن نکته نرسیدیم، الان که شرائط بسیار عادی است آیا چنین تقاضای شما خود ناخواسته القاء شرایط اضطراری و روانی و تشدید وضعیت موجود نمی‌شود؟
 
*انصاف آن است فقط ضعف ها را نبینیم، قسمت پر لیوان را هم باید دید، برخی عینک بدبینی زده اند، فقط ضعف را می بینند و چشم بر روی پیشرفت ها و موفقیت می بندند البته حب و بغض ها آدمی را به این وادی سوق می دهد.
*مثل همیشه انگشت اتهام را بسوی یکی از مدیران ارشد جامعه برده اند. فردی را که در کمیته تحریم و سایر مسئولیت ها بطور شبانه روزی به کمک کارشناسان و متخصصان و سایر مسئولان تلاش می کند، تخریب کرده اند. چرا به راحتی با آبروی یک فرد مسلمان حتی اگر مدیر ارشد جامعه هم نباشد، بازی می کنید؟ آیا روا نیست یک بار حرف های ایشان را از نزدیک می شنیدید و سپس سخن می گفتید؟ یا منتظر نظر قضایی می ماندید، مگر اخلاق اسلامی چنین حکم نمی کند آیا بزرگان بارها از اینکار نهی نکرده اند؟ آیا دشمنی با فردی این اجازه را می دهد که به راحتی اخلاق و انصاف را زیر پا بگذارید؟ روز قیامت چه پاسخی خواهید داشت؟   

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 20:1  توسط فارس جنوبی  | 

سپاه باید مجهز به سلاح فكری باشد/ اتحاد با موعظه حل نمی شود،«معرفت» می خواهد

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار سردار جعفری  فرمانده سپاه پاسداران و هیئت همراه فرمودند: وقتي كسي يك هدف برجسته‌اي دارد بايد ابزار برجسته‌اي هم فراهم كند و دنبال آن برود. اگر سپاه به عنوان يك نيروي نظامي مثل ارتش باشد مقدار وظيفه او تعريف‌شده و مشخص است. اما اگر بنا شد بالاتر از مسائل نظامي وارد بشود بايد ابزارش را  هم فراهم بكند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 19:54  توسط فارس جنوبی  | 

اردبیل جزو 10 استان برتر غیر ساحلی در تولید ماهی

مدیر شیلات و آبزیان استان اردبیل از آغاز طرحهای توسعه پرورش ماهی در استان خبر داد و گفت: اردبیل جزو 10 استان برتر غیر ساحلی در تولید ماهی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آرمان واعظی بعد از ظهر جمعه در آغاز طرح تکثیر بچه ماهی قزل آلا در اردبیل اظهار داشت: با اجرای این طرحها پیش بینی می شود امسال نسبت به سال گذشته پرورش و تولید ماهی در استان حدود 20 درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به  تولید سه هزار تن انواع ماهیان سرد آبی و گرم آبی در 300 مزرعه پرورش ماهی در سال جاری از مکانیزه کردن مزارع و افزایش دو برابری تولید ماهی در دو سال آینده خبر داد.

مدیرشیلات و آبزیان استان اضافه کرد: برای تحقق این مهم به قابلیتهای شهرستانها حساب کرده ایم، چنانچه از ابتدای سال جاری تاکنون 25 هزار بچه ماهی  برای تولید و تکثیر در اختیار پرورش دهندگان شهرستان کوثر قرار گرفته است.

وی افزود: درسالهای اخیر پرورش و تولید فیل ماهی، تاس ماهی، اوزون برون، سفید و کولمه در استان آغاز شده و تا دو سال دیگر جشن برداشت خاوریار هم در استان برگزار خواهد شد.

به گفته واعظی 17 میلیون قطعه در مرحله تخم سبز، 13 میلیون در مرحله چشم زده و شش میلیون قطعه نیز در مرحله بچه ماهی در بازارهای داخل و خارج از استان عرضه می شود .

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 19:19  توسط فارس جنوبی  | 

داد امام جمعه جهرم از نرخ بیکاری فارس

امام جمعه جهرم  با بیان پیگیری بیشتر مسئولان در اجرایی شدن برخی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به شهرستان جهرم تصریح کرد: رئیس جمهور به طور رسمی قول رسیدگی به مسئله فرودگاه جهرم را به مردم داده است و همت مسئولان می‌طلبد که با تلاش و پشتکار خود این مهم را به نتیجه رسانند.
وی با بیان اینکه فرودگاه جهرم از فرودگاه‌های فعال پیش از انقلاب بوده است بیان کرد: این مهم باید با تلاش مسئولان به نتیجه برسد تا حقی از مردم این شهرستان ضایع نشود.
دژکام همچنین با بیان اینکه مسئولان برای انتقال آب از سد سلمان فارسی به جهرم پیگیری داشته باشند گفت: عملیات اجرایی انتقال آب به جهرم انجام شده و این امر نیز جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری بوده است.

نماینده ولی فقیه در جهرم با بیان نرخ بالای بیکاری استان فارس نسبت به استان‌های دیگر تصریح کرد: استان فارس در دوران‌ گذشته مرکز پیشرفت کشور بوده است و نباید این مهم از دید مسئولان نادیده گرفته شود.

****

ابراهیم شعرا دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در فارس در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: اولویت اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دور نهم باید رسیدگی به معضل بیکاری باشد.
دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در فارس با بیان اینکه استان فارس جایگاه مناسبی از لحاظ اشتغال بین استان‌های کشور را ندارد، تصریح کرد: نمایندگان فارس در مجلس نهم باید فکر اساسی به حال بیکاری کنند و به وضعیت نامطلوب اشتغال در این استان سر و سامان بدهند.
وی بیکاری را منشأ تمام مشکلات اقتصادی و اجتماعی دانست و ابراز داشت: اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم باید اشتغال‌زایی و رفع مشکل بیکاری را مورد توجه ویژه قرار دهیم.
شعرا گفت: پیگیری پروژه‌های عمرانی و مطالبات مردم نیز باید از دیگر اولویت‌های نمایندگان مجلس در دور نهم باشد.
دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در فارس همدلی و هم‌گرایی نمایندگان را حائز اهمیت دانست و ادامه داد: نمایندگان باید علاوه بر همدلی و هم‌گرایی دارای تحلیلی خوب و برنامه‌ای مناسب برای حل مشکلات باشند و به مشکلات تمام اقشار جامعه و گروه‌ها توجه کنند.

آمار رسمی از بیکاری ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در شهرکهای صنعتی

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 18:2  توسط فارس جنوبی  | 

آینده اوز در گرو انتخاب صحیح نماینده مجلس

امیر مزرعی:

آینده هر منطقه و شهر به دست آن مردم و یقیناً حمایت های دولت می باشد که خدا را شکر از این دو لحاظ کم نداشته ایم. از ساخت آب انبار گرفته تا مسجد و دانشگاه که تمامی آن ها با کمک های مالی و معنوی دولت و حمایت های مردم بوده، چه در اوز و چه در لارستان. آیا همه چیز به این ساخت و سازها jتوسط مردم و خیران می باشد؟ آیا ایجاد راه های ارتباطی کوتاه تر و سریع تر وجود ندارد؟ ما می دانیم که بخش اوز نیاز به شهرستان شدن و هم لارستان نیاز به استان شدن دارد تا باعث پیشرفت، آبادانی و توسعه صنعتی و تجاری این منطقه باشد. اما این پیشرفت ها منوط به همبستگی مردم و دفاع نماینده در مجلس از حقوق این مردم است که در صورت منفعل بودن یکی از دو عناصر ذکر شده، خیالیست که فقط در سر می پرورانیم.

بیایید با اتحاد و همدلی به کمک بخش اوز بیاییم و به شهرستان ارتقاء یابیم و هرگز به این فکر نکنیم که کسانی وجود دارند که مخالف ارتقاءِ اوز هستند؛ ما باید تلاش خود را انجام بدهیم و آنقدر امید داشته باشیم تا بالاخره به آرزویمان برسیم. همانطور که می دانید بخش اوز به همراه یاسوج از دهستان به بخش ارتقاء یافتند، اما اکنون یاسوج کجا و ما کجا!!!

بنا به عقیده ی بسیاری از مردم و خواسته های آنان ارتقاء بخش اوز به شهرستان رابطه مستقیمی با استان شدن لارستان دارد که در نتیجه به نفع عموم مردم این منطقه است تا بتوانند از شرایط آن بهره مند شوند و هزینه خود را به شدت کاهش دهند. این امر با انتخاب نماینده شایسته توسط رأی مردم امکان پذیر است و امیدوارم که آنچه دیده ایم برایمان تجربه شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم دی 1390ساعت 14:9  توسط فارس جنوبی  | 

صدور پروانه بیش از 150 واحد گلخانه و پرورش قارچ خوراکی در فارس

مدیرصدور پروانه ها و مجوزهای سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در9 ماهه نخست امسال 159 پروانه تأسیس و بهره برداری برای واحدهای گلخانه گل و سبزی و صیفی و گیاهان دارویی و پرورش قارچ خوراکی توسط مدیریت صدور مجوزها و پروانه های این سازمان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد محمدی در جلسه صدور پروانه ها و مجوزها جهاد کشاورزی فارس افزود: این مجوزها که در سطح 95 هکتار صادر شده شامل 35 مورد گلخانه گل های زینتی، 110 مورد گلخانه سبزی و صیفی، دو مورد گلخانه گیاهان دارویی، 11 مورد پرورش قارچ خوراکی و یک مورد گلخانه کشت بافت است.

وی یادآورشد: در راستای اجرای طرح تکریم ارباب رجوع از نیمه شهریور ماه سال جاری نیز تمام پرونده متقاضیان جدید گلخانه و پرورش قارچ به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه پروانه ها و مجوزها به آدرس اینترنتیwww.e-agrijahad.irدر حال اجراست.

محمدی گفت: در بخش موضوعات در مدیریت صدور پروانه ها، بحث شناسایی زمینهایی بود که با وجود دریافت مجوز، اقدامی برای ساخت و ساز و به بهره برداری رسیدن در آنها صورت نگرفته بود که خوشبختانه این امر با تکمیل این سامانه و ایجاد یک سیستم هشدار دهنده برای اطلاع رسانی سریع به صاحبان این واحدها در راستای ساخت، تکمیل و به بهره برداری رساندن زمینهای واگذاری امکان پذیر خواهد شد.

مدیرصدور پروانه ها و مجوزهای سازمان جهادکشاورزی فارس افزود: همچنین در صددیم تا از طریق این سامانه، اخطاریه های زمان بندی شده برای صاحبان این واحدها فرستاده شود تا در صورت عدم اجرای طرح تولیدی، پروانه آنها ابطال شود.

محمدی تأکید کرد: آن دسته از افرادی که مجوزها را دریافت می کنند، در حقیقت فرصت را از دیگران سلب کرده اند بنابر این واجب است پیگیری جدی به عمل آید تا مجوزهای واگذار شده به متقاضیان رها نشده و طرح مربوطه به بهره برداری برسد.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم دی 1390ساعت 13:19  توسط فارس جنوبی  | 

سایت همسریابی محفلی برای گریز از بیکاری! وجایی برای دوری از شنیدن اتهام های متقابل دولت و مجلس!!

در گیرودار یکدیگر متهم کردن مسئولان در کم کاری برای جوانان، سایتهای همسریابی بدون هیچ دغدغه ای جوانان را حتی برای لحظاتی از این جنگ! مسئولان فارغ می سازد و جوانان، بی خیال نبود اشتغال، قیمت‌های نجومی مسکن و نبود شرایط اقتصادی مناسب می شوند!

خانه ملت : عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان این که مشکل‌های پیرامون جوانان در کشور با راه‌اندازی سایت‌های همسریابی حل نمی‌شود، گفت: آن‌ چه که هم‌اکنون مانع ازدواج شده، نبود اشتغال، قیمت‌های نجومی مسکن و نبود شرایط اقتصادی مناسب برای جوانان است.

داریوش قنبری با اشاره به راه‌اندازی سایت رسمی همسریابی از سوی وزارت ورزش و جوانان، افزود: راه‌اندازی این طرح هیچ کمکی به مشکل‌های جوانان نمی‌کند.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که مشکل‌های پیرامون جوانان در کشور انتخاب همسر نیست، گفت: جوانان مشکلی با انتخاب همسر ندارند و هم‌اکنون نهاد‌های غیررسمی موجود در جامعه نقش خود را ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون مهم‌ترین مانع جوانان نبود اشتغال، قیمت‌های نجومی مسکن و نبود شرایط اقتصادی مناسب است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، یاد‌آور شد: علت اصلی اجرای طرح‌های دوگانه خود هم‌چون سامانه ساج و راه‌اندازی مراکز همسریابی از سوی دولت وجود بدنه کارشناسی بسیار ضعیف است، چرا که این مسأله بسیار روشن است آن‌چه مانع ازدواج شده است، پیدا نکردن همسر نیست.

قنبری با تأکید بر این ‌که دولت به جای طرح‌های غیرکارشناسی و آمار‌های رویاپردازانه ایجاد سالانه ۵/۲ میلیون ازدواج به فکر راهکار‌های عملیاتی‌ باشد، بیان کرد: دولت به شکلی سعی می‌کند طرح‌های غیرکارشناسی خود را برای ازدواج جوانان اجرایی کند.

این نماینده مجلس هشتم، با بیان این ‌که وزیر ورزش و جوانان با ارائه طرح‌هایی مانند طرح سایت رسمی همسریابی در وزارتخانه ورزش و جوانان، جایگاه خود را در مجلس از دست می‌دهد، گفت: پیش از این مسایل در حوزه جوانان که در سازمان ملی جوانان پیگیری می‌شد، به علت نبود ساختار مناسبی کمتر نظارتی از سوی مجلس روی آنها انجام می‌شد، اما با ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی تمام اقدام‌های دولت کنترل و نظارت می‌شود.

وی افزود: دولت متولی ایجاد زمینه‌های اجتماعی ازدواج یعنی اشتغال و مسکن است، از این‌رو نباید وارد زمینه‌های خصوصی و ذایقه جوانان نسبت به انتخاب همسر شود.

آقای قنبری در مورد وظایف مجلس در قبال بیکاری جوانان هیچ توضیحی به خانه ملت نداد.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم دی 1390ساعت 12:53  توسط فارس جنوبی  | 

اتهام پسر يكي از نمايندگان مجلس سنگين است

محسني اژه‌اي در ادامه‌ي صحبت‌هايش در نشست خبري روز دوشنبه با اعلام اين خبر افزود: اين فرد فرزند شخصي كه در هيات رييسه‌ي مجلس است، نيست اما وي فرزند يكي از نمايندگان مجلس است و اتهامش هم سنگين است.

وي هم‌چنين تعداد نمايندگاني كه در رابطه با پرونده فساد اقتصادي مورد تحقيق قرار گرفته‌اند را چهار نفر اعلام كرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم دی 1390ساعت 11:16  توسط فارس جنوبی  | 

سفر پدر بازاریابی جهان به ایران

تابناک: مدیر برنامه‌های پدر بازاریابی جهان با حضور در جزیره کیش شرایط حضور کاتلر در ایران را تشریح کرد.

دکتر فهیم کبریا در نخستین کنفرانس مطبوعاتی سمینار بین‌المللی فیلیپ کاتلر در ایران ضمن تشریح شرایط حضور کاتلر در ایران ، روز 25 می 2012 (5 خرداد 1391) را روز حضور کاتلر در جزیره کیش  عنوان کرد.

وی گفت قرار است پرفسور کاتلر در این سمینار به ارایه مباحث و سرفصل های مهم بازایابی بپردازد که براساس اصول و مفاهیم کاربردی او در بازاریابی نوین تهیه و در بسیاری از شرکت معتبر و موفق دنیا اجرایی شده است .

دکتر فهیم استقبال از پروفسور کاتلر در سایر کشور ها را بسیار گسترده اعلام کرده و افزود :در جلسات قبلی در کشورهای مختلف ،هزاران نفر از دانشجویان ،اساتید و مدیران بازاریابی در سمینارهای وی شرکت کردند.

در کنفرانس خبری سفر کاتلر به ایران دکتر درگی مدیر عامل شرکت میزبان بازاریابی در ایران را بسیار رقابتی تر از گذشته عنوان کرده و گفت :بازاریابی در ایران وارد عرصه نوینی شده که این امر سبب توجه بیشتر به علم بازاریابی شده است .

وی گفت در پنج سال گذشته بیشتر از پنجاه سال اخیر کتب و منابع مربوط به بازاریابی منتشر شده است که این موضوع نشان از نگاه ویژه بازار ایران به عرصه رقابتی بازاریابی و همچنین رشد و گسترش علم بازاریابی است.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم دی 1390ساعت 11:10  توسط فارس جنوبی  | 

پاسکاری مسئولیت‌ها و زیر سوال بردن یکدیگر

ایلنا: دبیر کمیسیون اصل ۹۰ از نهایی شدن گزارش این کمیسیون در مورد صحبت‌های احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه مجلس در راس امور نیست، خبرداد.

سیدفاضل موسوی  در این زمینه گفت:‌ اظهارات احمدی‌نژاد در مورد در راس امور بودن مجلس یکی از محورهای سوال کنندگان از رئیس جمهور است که بررسی آن به کمیسیون اصل ۹۰ واگذار شده است.

وی افزود: کار‌شناسان کمیسیون درحال بررسی مستندات این پرونده هستند و با رایزنی با معاونین رئیس جمهور اظهارات آن‌ها را در این زمینه جویا می‌شوند و پس از آماده شدن گزارش برای تصویب نهایی به صحن عمومی مجلس می‌آید.

نماینده خدابنده تصریح کرد: مجموعه دولت باید در این زمینه پاسخگو باشند و قرار هم براین بوده که در این زمینه با معاونین حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور رایزنی و گفت‌و‌گو شود.

سید فاضل موسوی با بیان اینکه اظهارکنندگان باید سوال کنندگان را مجاب کنند، خاطرنشان کرد: معمولا بین یک تا دو هفته زمان برای بررسی مستندات لازم است و طبق روال قانونی همه سوال کنندگان باید از دفاعیات طرف مقابل قانع شوند.

بر اساس ماده ۱۹۷ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سوال در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سوال پاسخ گوید مگر با عذر موجه و با تشخیص مجلس، مدت طرح سوال از طرف نماینده منتخب سوال کنندگان حداکثر ۱۵ دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ساعت خواهد بود. به نتیجه رسیدن یا نرسیدن این طرح در مجلس یکی از بحث های میان نمایندگان است.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم دی 1390ساعت 11:8  توسط فارس جنوبی  | 

جدیدترین مصوبات وزارت علوم=ایجاد 3 مرکز آموزش عالی پسرانه و 2 مرکز آموزش عالی دخترانه

شورای گسترش آموزش عالی ایجاد مرکز آموزش عالی کاشمر به صورت تک جنسیتی پسران و ایجاد رشته های کارشناسی مهندسی کشاورزی و مهندسی آبیاری در این مرکز را بصورت قطعی تصویب کرد. با ایجاد مراکز آموزش عالی  وابسته به دانشگاه لرستان در شهرستانهای نور آباد، کوهدشت، پلدختر، الشتر، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار، مرکز آموزش عالی شهرستان محلات وابسته به دانشگاه اراک، مرکز آموزش عالی کاشمر، دانشکده دامپروری و کشاورزی شهرستان تربیت جام، آموزشکده فنی اسفراین وابسته به دانشگاه بجنورد و آموزشکده منابع طبیعی مهدی شهر وابسته به دانشگاه سمنان موافقت کرد.

این شورا همچنین با ایجاد آموزشکده فنی اسفراین وابسته به دانشگاه بجنورد و ایجاد رشته های کاردانی ریخته گری و مکانیک ساخت و تولید در این مرکز موافقت قطعی کرد.

ایجاد دانشکده دامپروری و کشاورزی شهرستان تربت جام و پذیرش دانشجو در رشته های کارشناسی مهندسی کشاورزی با گرایشهای زراعت، علوم دامی و آب نیز از دیگر مصوبات این است.

همچنین با موافقت این شورا، مرکز آموزش عالی تک جنسیتی ویژه پسران  شهرستان محلات  وابسته به دانشگاه اراک ایجاد و رشته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی به صورت نوبت دوم در این مرکز دایر می شود.

موافقت با ایجاد مرکز آموزش عالی پلدختر ویژه پسران با رشته های کارشناسی مهندسی کشاورزی با گرایشهای گیاه پزشکی و علوم باغبانی و مهندسی نرم افزار، مرکز آموزش عالی در شهرستان کوهدشت ویژه دختران با رشته های کارشناسی ریاضیات و زبان انگلیسی، مرکز آموزش عالی شهرستان الشتر ویژه دختران با رشته های  ریاضیات و مهندسی نرم افزار و مرکز آموزش عالی ویژه پسران در شهرستان نورآباد و رشته های کارشناسی مهندسی کشاورزی علوم دامی و حسابداری از مصوبات جدید شورای گسترش آموزش عالی است.

همچنین شورای گسترش آموزش عالی ضمن موافقت اصولی با ایجاد دانشگاه گرمسار با تاسیس دانشکده فنی و مهندسی در این دانشگاه موافقت قطعی و ایجاد رشته های مهندسی عمران ، معماری ، نفت و صنایع  را در این دانشکده تصویب کرد.

موافقت قطعی با ارتقای آموزشکده منابع طبیعی مهدی شهر وابسته به دانشگاه سمنان از دیگر مصوبات شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم است.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم دی 1390ساعت 11:8  توسط فارس جنوبی  | 

راه اندازی آژانس هوایی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از تولید هواپیماهای 6 نفره در کشور خبر داد و گفت: به منظور توسعه هوانوردی عمومی در کشور تا اوایل سال آینده در 15 نقطه کشور آژانسهای هوانوردی عمومی خصوصی راه اندازی می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، هوانوردی عمومی یا تاکسی هوایی به منظور رفع برخی از محدودیت ها مانند پروازهای محدود به برخی از شهرها و یا نبودن فرودگاه فعال پا به عرصه وجود گذاشت.

به دنبال این تحولات در حوزه هوانوردی ایران نیز در سالهای اخیر اقدام به تولید هواپیماهای سبک و فوق سبک کرده است. این هواپیماها با مصرف سوخت کم قادرند با سرعت 300 کیلومتر در ساعت مسافران را در هر زمان با بالاترین امنیت به مقصد برسانند.
 
در این راستا "راه اندازی مراکز هوانوردی عمومی و نهادینه کردن آن در صنعت هوایی کشور" عنوان طرحی است که در سال 89 به عنوان یکی از طراحهای کلان ملی در دستور کار معاونت علمی رئیس جمهور قرار گرفت.
 
مجری این طرح سازمان صنایع هوایی کشور و زمان پایان آن اسفند ماه 1390 تعیین شد.
 
از جمله اهدافی که برای این طرح در نظر گرفته شد می توان به تاسیس و بهره برداری از یک شرکت مادر تخصصی در حوزه هوانوردی عمومی، تعیین خطوط و اجرای عملیات پروازی، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری هواگردها حداقل در 15 شهر بزرگ کشور، ارائه خدمات پروازی و پشتیبانی فرودگاهی، ایجاد شرکت بیمه و لیزینگ جهت توسعه هوانوردی عمومی، ایجاد و راه اندازی حداقل 3 مرکز هوانوردی عمومی ظرف مدت حداکثر یکسال، تاسیس باشگاه هوایی و ارائه خدمات نگهداری با همکاری سازمان هواپیمایی کشور و مشارکت بخش خصوصی، نوسازی و توسعه ناوگان هوانوردی عمومی کشور با تأمین هواگردهای 2 تا 6 نفره جهت تجهیز ناوگان مورد نیاز مراکز هوانوردی عمومی اشاره کرد.
 
ایجاد کارگروه صنعت هوایی
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر نیز از ایجاد کارگروه صنعت هوایی خبر داد و افزود: ایجاد این کارگروه با رویکرد توسعه صنایع هوانوردی عمومی به تصویب هیئت دولت رسید که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اعضای این کارگروه است.
 
دکتر نسرین سلطانخواه رویکردهای این معاونت را در زمینه هوانوردی عمومی را توسعه تاکسی هوایی ذکر کرد و توضیح داد: در این راستا تفاهم نامه ای وزارت دفاع در زمینه راه اندازی مراکز هوانوردی عمومی و نهادینه کردن آن در صنعت هوایی کشور به امضا رسیده است.
 
راه اندازی آژانسهای هوانوردی
 
وی با بیان اینکه این تفاهم نامه منجر به عقد دو قرارداد شد، خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه های تاکسی هوایی یا هوانوردی عمومی در کل کشور یکی از این قراردادها بود که بر اساس آن تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده در 15 نقطه کشور آژانسهای هوانوردی عمومی خصوصی راه اندازی می شود.
 
سلطانخواه تولید هواپیماهای 6 نفره را زمینه دومین قرارداد این معاونت با وزارت دفاع ذکر کرد و یادآور شد: در این قرارداد همچنین بر ارتقای هواپیماهای 3 تا 4 نفره تولید شده تاکید شد.
 
معاون علمی رئیس جمهور در این باره توضیح داد: طبق این قرار داد به منظور وارد کردن و بهره برداری از هواپیماهای تولید شده در شبکه حمل و نقل عمومی باید به لحاظ امنیتی، کسب مجوزها و استانداردها ارتقا یابند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم دی 1390ساعت 11:2  توسط فارس جنوبی  | 

افتتاح مجتمع فولاد هرمزگان - سومین مرکز فولاد بعد از اصفهان و خوزستان

شرکت فولاد هرمزگان در سال گذشته به مزایده گذاشته شد که در نهایت، «مبارکه» در یک رقابت توانست سهام آن را در اختیار گیرد. این کارخانه در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و در مجاورت بندرعباس واقع شده است.

شرکت فولاد هرمزگان دومین کارخانه بزرگ تولید فولاد بعد از انقلاب، در کنار خلیج فارس در زمینی به مساحت ۹۵هکتار در ۱۳کیلومتری غرب بندرعباس و در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس واقع شده است. با افتتاح بخش فولادسازی این کارخانه عظیم هفت هزار و 500 شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود که هزار و 500 نفر از شاغلان این کارخانه به‌صورت مستقیم و شش هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم از محل راه‌اندازی فولاد هرمزگان صاحب درآمد می‌شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم دی 1390ساعت 10:58  توسط فارس جنوبی  | 

آمار مرکز آمار

 مشرق: وقتی که در نیمه های امسال، رییس مرکز آمار ایران و وزیر کار و امور اجتماعی برای پاسخ به سوال چند تن از نمایندگان درباره علت نابسامانی وضعیت اشتغال در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند و با ارائه آمارهایی از ایجاد شغل و نرخ بیکاری توسط آنها، فریادهای دو دوی نمایندگان به نشانه مخالفت بلند شد، تصور می شد که این یک رفتار از سر مخالفت با دولت است، اما حالا که مرکز آمار مستنداتش درباره نرخ بیکاری سال گذشته را منتشر کرده، معلوم شده که فریادهای نمایندگان مردم علت های فراوانی داشته است.

این گزارش اگر چه خیلی دیر و در حالی که سال جاری در حال اتمام است منتشر شده، اما نشان میدهد که سال گذشته بدترین وضعیت اشتغال طی سالهای فعالیت دولت دهم وجود داشته است.

سال گذشته وقتی که مرکز آمار نرخ بیکاری فصل بهار را 13.5 درصد اعلام کرد و مشخص شد که این عدد نسبت به فصل مشابه سال گذشته اش 2.4 درصد و نسبت به زمستان سال گذشته اش یک درصد افزایش یافته، فریادهایی مبنی بر عدم تلاش دولت برای کنترل نرخ بیکاری به گوش رسید.
 
بعد از مدتی، رییس جمهور که در همایش سالانه روز ملی آمار سخنرانی می کرد، تاکید کرد که لزومی ندارد همه آمارها علنی منتشر شود، چون برخی از آنها کاربرد عمومی ندارد.
پس از آن بود که عادل آذر که به تازگی هم ریاست این مرکز را برعهده گرفته بود، برای حفظ جایگاهش هم که شده از انتشار آمار نرخ بیکاری خودداری کرد و برای رعایت دستور مقام مافوقش، در برابر هجمه رسانه های منتقد به این کار بیش از یک سال و نیم دوام آورد.

او حالا معلوم نیست با رییس جمهور توافق کرده و یا قید ریاستش را زده که همه آمارهای باقیمانده در طول یک سال و نیم گذشته را ناگهان و پشت سر هم منتشر می کند.


مرکز آمار ایران هم اکنون یک ساعت کار کردن در هفته را معادل اشتغال کامل می داند! در واقع با این تعریف نرخ بیکاری را محاسبه می کند. اگر چه این تعریف توسط سازمان جهانی کار ارائه شده، اما باید دقت کرد که به طور مثال درآمد ناشی از یک ساعت کار کردن در کارخانه جنرال موتورز یا مایکروسافت هرگز با درآمد حاصل از یک ساعت کار کردن در یکی از شرکت های ایرانی برابر  نیست.
 
بنابراین به نظر می رسد در این یک مورد هم که شده متخصصان مرکز آمار ایران باید به فکر بازتعریفی جدید بر اساس مختصات بومی کشور باشند.

از سوی دیگر مرکز آمار ایران در محاسبات نرخ بیکاری، دانش آموز، دانشجو، سرباز، اشتغال فامیلی بدون مزد و حتی کارآموزی را هم اشتغال محسوب می کند!

با تمام این اوصاف، نتایج طرح نیروی کار سال گذشته نشان می دهد که نرخ بیکاری به طور بی سابقه ای در کشور افزایش یافته است.

این شاخص نشان می دهد که در سال گذشته 13.5 درصد جمعیت 10 ساله و بیشتر کشور بیکار بوده اند که تعداد آنها بالغ بر سه میلیون و 200 هزار نفر بوده است. اما این شاخص وقتی نگران کننده تر می شود که بدانیم 28.7 درصد جوانان 15 تا 24 ساله کشور در این مدت بیکار بوده اند. در واقع از هر یک هزار جوان، 278 نفر بیکار بوده اند که حدود یک سوم این تعداد را تشکیل می دهد.

همچنین بخش دیگری از این گزارش حاکی است که بیش از 40 درصد شاغلان 15 ساله و بیشتر در کشور بیش از 49 ساعت در هفته کار می کنند. این موضوع در ادبیات عامه، اضافه کاری خوانده می شود و نشان می دهد که داشتن یک شغل و یا کارکردن در ساعات استاندارد برای 40 درصد مردم کشور نمی تواند هزینه های زندگی آنها را تامین کند.

نتایج نگران کننده تری هم از این طرح به دست آمده است، مانند این که نرخ بیکاری سال 1389 نسبت به سال قبل آن 1.6 درصد افزایش یافته و نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله چهار درصد بیشتر شده است.

بررسی نرخ بیکاری سالهای 1384 تا 1389 نشان می دهد که بیکاری در سال آخر بیش از دیگر سالهای این دوره بوده است. نرخ بیکاری در سالی که دولت نهم کارش را شروع کرد، 11.5 درصد بود.
 
این عدد به یمن درآمدهای سرشار نفتی و اجرای طرح هایی مانند بنگاه های زودبازده کاهشی بود. حداکثر کاهش نرخ بیکاری در سال 1387 رخ داد و این شاخص به عدد 10.4 درصد رسید، اما سیر صعودی این شاخص مهم اقتصادی با شتابی فزاینده از همان سال آغاز شد، به طوری که در سال بعد عدد 11.9 و در سال گذشته عدد 13.5 درصد را به ارمغان آورد.

قضیه وقتی جالب تر می شود که بدانید در سال گذشته کشور در فصل زمستان نرخ بیکاری بی سابقه 14.6 درصد را هم تجربه کرده که در طول همه سالهای 1384 به بعد هرگز تکرار نشده است.

باید گفت که عدد 13.5 درصد متوسط نرخ بیکاری کل کشور است و اگر جزییات این ارقام بررسی شود، مشخص می شود که استان فارس با داشتن نرخ بیکاری 20.9 درصد، بیشترین بیکار را در کشور داشته است.

این اتفاقات همه در حالی رخ داده که دولت مدعی است در سال گذشته رقم بی سابقه یک میلیون و 600 هزار شغل را در کشور ایجاد کرده و قصد دارد با همان روش، امسال این رقم را به دو میلیون و 500 هزار شغل برساند.

با این وجود انتشار نتایج آمارگیری نیروی کار در سال جاری که بهار و تابستان را در بر می گیرد، حاکی از کاهش نرخ بیکاری در هر دو فصل است، اگر چه باید منتظر بود و دید که تا پایان سال اقدامات دولت برای کاهش نرخ بیکاری به کجا می انجامد.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 21:11  توسط فارس جنوبی  | 

خشکسالی در نیمه جنوبی کشور - فارس=مامن بیکاران،افیون خیزترین استان و حالا مقامی دیگر

مهر: رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: زمستان امسال نیز به دلیل بارنگی کمتر از نرمال در نیمه جنوبی کشور احتمال بروز خشکسالی وجود دارد.

عباس رنجبر افزود: به طور کلی بارش در دیماه در نیمه جنوبی کشور کمتر از حد نرمال است و با توجه به اینکه فصل بارش در این نواحی، همین ماه است به احتمال زیاد مانند سال گذشته در نیمه جنوبی کشورمجدداً خشکسالی به وقوع می‌پیوندد.

به گفته وی؛ این پیش‌بینی برای مناطق جنوب کشور بایستی به عنوان هشداری تلقی شود تا اگر برنامه‌ای برای مدیریت ریسک در این مناطق وجود دارد مانند آبگیری سدها از هم اکنون آغاز شود.

رنجبر اظهار داشت: دما در نیمه جنوبی کشور زمستان امسال بین ۵/. تا ۱ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد که همین مسئله موجب افزایش تبخیر و تشدید خشکسالی می‌شود.

12 مجرم سابقه‌دار به دار مجازات آویخته شدندادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 21:8  توسط فارس جنوبی  | 

خطر تکرار دوباره فساد بانکی اخیر وجود دارد

فارس:  مصطفی پور محمدی در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان  عنوان کرد: نظام به صورت جدی در حال مبارزه با مفاسد اقتصادی است، اما مبارزه با مفاسد فقط با شعار دادن برخی انجام نخواهد شد و نیاز به کار عملی است.

پورمحمدی ابراز داشت: اگر نظام اداری و اقتصادی به صورت شفاف و قانونمند در معرض دید قرار بگیرد و مردم بتوانند رفتار مدیران را مشاهده کنند و همچنین اگر بتوانیم فرهنگ پاسخگویی مسئولان را آماده کنیم، دیگر نباید نگران به وجود آمدن مفاسد اقتصادی در کشور باشیم.

وی گفت: پیام دولت الکترونیک تسهیل، شفاف‌سازی، کنترل و نظارت است، اما تاکنون چنین معیارهایی صورت نگرفته است و موجب فسادهای ناخواسته زیادی می‌شود.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: اکنون به نظام بانکداری اعلام می‌کنیم که زیرساخت‌ها را تکمیل کنند در غیر این صورت مشابه فساد اقتصادی اخیر دوباره اتفاق می‌افتد.

وی بیان داشت: پرونده فساد بانکی اخیر یک شوک بزرگ به نظام اقتصادی و بانکداری کشور بود و باید عامل تأمل و تفکر بیشتر مسئولان مربوطه باشد.
پورمحمدی اظهار داشت: کم‌کاری همه مسئولان اجرایی کشور موجب بروز فساد بانکی شده است و همه مسئولان به نوعی در این فساد درگیر بوده‌اند و نظام اداری نباید خود را در این پرونده بی‌تقصیر بداند.

وی افزود: گروه بزرگ آریا 60 بنگاه اقتصادی تأسیس کرده بود و حدود 18 هزار نفر در زیر‌مجموعه این شرکت‌ها مشغول به کار بودند و به دلیل کمبود اعتبار جعل سرمایه کردند و به ناحق از بانک‌ها وام دریافت کردند تا بتوانند برای خود ثروتی ایجاد کنند و بعد از آغاز سر رسید وام‌ها به این فکر افتادند تا با تأسیس بانک آریا از سرمایه‌های مردم بدهی خود را پرداخت کنند.

خبرگزاری فارس: نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در جریان تاسیس بانک آریا که با پشتیبانی افرادی از درون بانک مرکزی صورت گرفت، این فرد 15 بار تلاش کرد با تقلب مجوز بگیرد اما نشد و نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که بار شانزدهم این فرد موفق به گرفتن مجوز شد .

توکلی گفت: انتصاب پورمحمدی با حمایت مشایی و حکم آقای احمدی‌نژاد به قائم مقامی رئیس کل بانک مرکزی بدون داشتن صلاحیت علمی و تجربی لازم از دیگر نمونه‌های پارتی بازی در دولت است.

توکلی پارتی بازی و حمایت ویژه از برخی افراد را عوامل نقص شایسته‌سالاری دانست و اضافه کرد: توزیع امکانات خارج از مقررات به فرد یا گروه خاص با حمایت‌های مالی و اداری برای جلب آرای افراد، موضوعی است که توسط برخی در دولت انجام می‌شود.

وی بهره‌برداری از مناسبات ساختاری سیاسی به منظور کسب منافع اقتصادی را نمونه بارز رانت‌خواری دانست و تصریح کرد: رانت‌خواری باعث کاهش کارآیی اقتصاد می‌شود و در چنین فضایی شرکت‌ها به جای اینکه در فضای سالم در راستای بهبود کیفیت محصولات خود رقابت کنند تمام تلاششان را به کار می‌گیرند تا به افراد صاحب نفوذ در دولت نزدیک‌تر شوند.

وی ادامه داد: با صراحت می‌توان گفت که فساد مالی اخیر دو برابر بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین رسوایی سال 2009 آمریکا بوده که این فساد مشابه آن فسادهایی است که علاوه بر ضربه به اقتصاد ملی، مشروعیت سیاسی حکومت را به طور مستقیم زیر سئوال می‌برد.

وی به ارتباط فساد سیاسی با تولید و اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: فساد سیاسی کاهش اعتماد عمومی و افزایش نرخ بیکاری را به همراه دارد ضمن اینکه هر چه اعتماد عمومی بیشتر شود نرخ سرمایه‌گذاری نیز بالاتر می‌رود.
توکلی با اشاره به تاثیر فساد سیاسی بر عدالت اجتماعی نیز بیان داشت: فساد سیاسی باعث بالا رفتن روحیه تجمل‌گرایی مسئولان شده و منابع محدودی که باید صرف تولید کالاهای ضروری شود صرف تولید کالاهای لوکس می‌شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: روحیه تجمل‌گرایی بین مدیران از زمان هاشمی رفسنجانی آغاز شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 21:7  توسط فارس جنوبی  | 

کلاهبرداري عاقبت دوستي اينترنتي

چند روز پيش دختر جواني با تسليم شکايتي به پليس فتا استان اصفهان مراجعه کرد و اظهار داشت: از طريق يکي از شبکه هاي اجتماعي در اينترنت با پسر جواني آشنا شدم. وي افزود: ارتباط من با اين پسر پس از مدتي بيشتر شد و من از لحاظ عاطفي به وي وابسته شدم. وي افزود: پسر مورد علاقه ام ادعا مي کرد که در کشور سوئد در حال گذراندن تحصيلات دانشگاهي است و من نيز که دلباخته او شده و فريب چرب زباني هايش را خورده بودم از او خواستم تا به ايران بيايد تا از نزديک يکديگر را ملاقات کنيم.

دختر جوان اضافه کرد: پسر مورد علاقه ام در پاسخ به درخواست من براي سفر به کشور اظهار داشت که براي اين منظور از لحاظ مالي در مضيقه است و مبلغ ۳۰ ميليون تومان پول نياز دارد، اين پسر از من خواست تا اين پول را برايش تهيه کنم تا در بازگشت به ايران، آن را فراهم کند و به من بدهد. شاکي گفت: من نيز که گول وعده هاي او را خوردم مبلغ ۳۰ ميليون تومان را به حساب او واريز کردم اما پس از چند هفته پسر مذکور به تماس هايم پاسخ نداد و با توهين و فحاشي جوابم را داد. اين گزارش حاکي است با ثبت اظهارات دختر جوان گروهي از ماموران ورزيده پليس به دستور سرهنگ خسروي رئيس پليس فتا اصفهان مامور رسيدگي به اين پرونده شدند. ماموران در عملياتي با استفاده از شيو ه هاي فني و تخصصي مخفيگاه متهم را شناسايي کردند اما پسر جوان که متوجه شد تحت تعقيب پليس است، متواري شد تا اين که در يک عمليات تعقيب و گريز دستگير شد.

در تحقيقات بيشتر مشخص شد که متهم داراي سابقه کيفري است و به اتهام کلاهبرداري هاي اينترنتي ديگر نيز تحت تعقيب است. معاونت اجتماعي پليس فتا ضمن هشدار به جوانان در خصوص دوستي هاي اينترنتي گفت: يکي از روش هاي کلاهبرداري که به تازگي مورد استفاده کلاهبرداران قرار گرفته از طريق چت و جلب اطمينان قربانيان است که اصولا متهم خود را در قالب شخصي ديگر قرار مي دهد و پس از ابراز علاقه و دوستي با فرد مورد نظر اطلاعات شخصي و مالي طرف مقابل را سرقت و از اين طريق از وي اخاذي و کلاهبرداري مي کند.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 21:4  توسط فارس جنوبی  | 

اسراف گرایی مرکز آمار نتیجه بی تدبیری --- تا گزافه گویی 20:30 درمورد اشتغالزایی فارس

وقتی از منظر 20:30 اشتغالزایی در فارس فقط در شیراز خلاصه شود "تحلیل مداری" این بخش خبری زیر سوال می رود که آیا فارس که مقام اول بیکاری در ایران را دارد و نرخ بیکاری این استان، به تنهایی با نرخ بیکاری کشور اسپانیا برابری می کند لزوم بازنگری در مبانی تحقیق درست و جامع را نمی طلبد؟ گویا انتشار این خبر نادرست در تاریخ 11 دی 90 حاکی از نوعی مخفی کاری آمارهای مرکز آمار  را دارد مرکزی که به روش سنتی و همچون کشورهای جهان سوم!، چندین میلیارد تومان را صرف رصد نرخ رشد جمعیتی (صرفنظر ار دخالت در ریزه کاریها و امور خصوصی مردم) می کند لذا این اسراف هنگفت در جامعه اسلامی ایرانی نیازمند بازتعریف و استفاده از تکنولوژی روز در صرف هزینه بجا دارد.  

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 20:59  توسط فارس جنوبی  | 

افتخاری دیگر برای فارس نشینان،حفظ مقام اولی؛ نیاز فارس به توجه مسئولان قدرتمند و ذی نفوذ!

مرکز آمار ایران با اعلام جزئیات بیکاری در اولین فصل سال 90، نرخ بیکاری کشور در بهار را معادل 12.3درصد اعلام کرد که نسبت به بهار 89 که 13.5درصد بود، 1.2درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز آمار ایران پس از گذشت 3 فصل از سال 90، نرخ بیکاری بهار امسال را 12.3 درصد و وضعیت استان ها را ارائه کرد.

در این گزارش، اعلام شده است که بیکاری از فصل بهار 89 که 13.5 درصد بود در بهار 90 به 12.3 درصد رسید که نشان دهنده 1.2 درصد کاهش است.

همچنین سهم بخش کشاورزی در اشتغال بهار 90 معادل 20.4 درصد، صنعت 31.8 درصد و خدمات نیز 47.8 درصد اعلام شد. اشتغال ناقص در بهار امسال 9.3 درصد سهم داشته است.

بررسی وضعیت نرخ بیکاری در استان ها نیز نشان می دهد که استان فارس نیز با 20.6 درصد بیشترین بیکاران را در بهار امسال در خود جای داده بودند و استان های یزد با 7.4 و مازندران نیز با 7.9 درصد کمترین بیکاران را داشته اند.

از آنجایی که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس فقط رفع مشکل بیکاری در بروجرد را در نظر دارد لذا توصیه به کارگروه ویژه معتبری برای رفع معضل بیکاری استان فارس خالی از لطف نیست!

جدول استان ها در بهار 90

استان

نرخ بیکاری

آذربایجان شرقی

8.8

آذربایجان غربی

10.1

اردبیل

14.7

اصفهان

14.8

ایلام

16.7

بوشهر

11.7

تهران

12.5

چهارمحال و بختیاری

12.3

گلستان

8.3

گیلان

11.7

خراسان جنوبی

9.4

خراسان رضوی

8.9

خراسان شمالی

9.9

خوزستان

9.7

زنجان

8.1

سمنان

12.8

سیستان و بلوچستان

9.6

فارس

20.6

قزوین

12.6

قم

10.1

کردستان

12.4

کرمان

13.8

کرمانشاه

13.8

کهکیلویه و بویراحمد

19.2

لرستان

17.3

مازندران

7.9

مرکزی

9.8

هرمزگان

12

همدان

10.6

یزد

7.4

بولتن نیوز: رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بیشترین کشفیات مواد مخدر در 9 ماه گذشته را در استان‌های فارس، هرمزگان، یزد ، کرمان ، سیستان و بلوچستان ، خراسان شمالی و خراسان رضوی اعلام کرد که فارس افیون خیزترین استان معرفی شده است.

از آنجایی که مهاجرت (فرار) نخبگان از فارس رو به افزایش است و با فزونی جمعیت جویای کار که ارتباط مستقیم به مقوله فرهنگی - اجتماعی و امنیتی دارد نیازمند توجه ویژه به این استان بحران زده می باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 13:0  توسط فارس جنوبی  | 

مقام گردشگری ایران در جذب گردشگر - یک رتبه بالاتر از لیبی

هفته نامه سیاحت تجارت نوشت:گزارش رقابت‌پذیری سفر و توریسم در سال 2011، که از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده است، نشان می‌دهد که رتبه ایران از نظر شاخص رقابت‌پذیری در میان 139 کشور جهان، رتبه 114 است!

در این گزارش، کشورهای سوئیس، آلمان و فرانسه، به‌عنوان مقصد 3 مقصد پرجاذبه برای گردشگران جهانی، درصدر فهرست رقابت‌پذیری قرار دارند. نام کشورهای هندوراس، اتریش، سوئد، انگلستان، آمریکا، کانادا، اسپانیا و سنگاپور نیز در رده‌های بعدی این فهرست دیده می‌شود که در کنار 3 کشور مذکور، ده نقطه برتر جهان را از نظر جذابیت‌های گردشگری تشکیل می‌دهند.

در این گزارش، 14 شاخص رقابت‌پذیری در زمینه رویه‌ها و مقررات سیاسی، پایداری محیطی، سلامت و امنیت، بهداشت و درمان، خصوص‌سازی صنعت توریسم، مانند هتل و بانکداری، فناوری ارتباطات و اطلاعات، قیمت‌ها، منابع انسانی، وابستگی به توریسم و سفره، منابع طبیعی و منبع فرهنگی، مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته نهایتاً منجر به رتبه‌بندی کشورها شده است. نکته قابل‌توجه این است که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، امارات متحده عربی در جایگاه نخست و لیبی در آخر فهرست رقابت‌پذیری منطقه‌ای قرار دارند.
 
 
یک رتبه بالاتر از لیبی

بر پایه این رده‌بندی، رتبه عربستان 62 عنوان شده است، در حالی که نام ایران یک رتبه بالاتر از لیبی و پس از الجزایر دیده می‌شود. در این گزارش، رتبه کشورهای ترکیه، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان و تاجیکستان، به ترتیب در رده‌های 50، 73، 83، 90، 118 آمده است.

یادآور می‌شود که براساس گزارش سازمانی جهانی توریسم، ر سال 2010 درآمد چهار مقصد اصلی گردشگری در جهان یعنی فرانسه، آمریکا، چین و اسپانیا، به ترتیب بالاتر از 78، 60، 55، 53 میلیارد دلار برآورد شده است.
 
10 کشور برتر جهان

براساس ارزیابی سازمان جهانی گردشگری، ایران در شمار 10 کشور برتر جهان از نظر جذابیت‌های گردشگری قرار دارد.

از سوی دیگر، حامد روحانی، مدیر مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه ضریب نفوذ شرکت‌های خارجی در ایران که با خود گردشگر، مدیریت و سرمایه می‌آورند، پایین‌ترین در جهان است، می‌گوید: در نظرسنجی اخیر مرکز تحقیقات اتاق از فعالان اقتصادی کشور، بیش از 80درصد پاسخ‌دهندگان معتقد بودند. این صنعت قابلیت بالایی برای درآمدزایی و اشتغال‌آفرینی در ایران دارد.
 
فراتر از حدانتظار

صنعت گردشگری جهان در چهارماه نخست سال 2011، رونق گرفت و میزان سفرهای گردشگری بین‌المللی نسبت به سال قبل 5/4 درصد افزایش یافت. در حالی که شمار سفرهای گردشگری در خاورمیانه و شمال آفریقا، در اثر ناارامی‌های اخیر تنزل پیدا کرد.

براساس همین گزارش، بین ماه‌ةای ژانویه تا آوریل 2011 (دی ماه 1389 تا فروردین 1390) مقصدهای مختلف توریستی جهان، جمعاً، 268 میلیون سفر را به ثبت رساندند که این رقم در مقایسه با سال 2010 بیش از 12 میلیون سفر افزایش نشان می‌دهد.

روند افزایش سفرهای گردشگری و تفریحی به اروپا در چهارماهه نخست سال گذشته میلادی با 6 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به حد فراتر از حد انتظار رسید.

البته در غرب اروپا که سال گذشته هم به علت فوران خاکستر از کوه‌ةای آتشفشانی ایسلند شاهد افت سفرهای گردشگری بودیم، روند احیای گردشگری همچنان به کندی صورت گرفت، اما سایر بخش‌های اروپا شاهد رشد مطلوب نرخ گردشگری بودند.
 
فراتر از یک میلیارد

براساس پیش‌بینی کارشناسان سازمان جهانی گردشگری، شمار گردشگران در سال نو میلادی باتوجه به روند کنونی، از مرز یک میلیارد نفر نیز فراتر خواهد رفت

این گزارش می‌افزاید با توجه به آغاز صعودی، تبادل گردشگری در سطح بین‌المللی که با ثبت رکورد 940 میلیون گردشگری در سال 2010 شکل گرفت، کارشناسان بین‌المللی آینده این صنعت را تا 20 سال آینده امیدوارکننده اعلام کرده و از رشد چشمگیر آن خبر داده‌اند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته، گردشگری در سال 2012بین 4 تا 5 درصد افزایش خواهد داشت که این روند تا سال 2023 منجر به ثبت رکورد 43 میلیون نفر برای هرسال خواهد بود.

کارشناسان معتقدند، این روند در کشورهای در حال توسعه دو برابر بیشتر از کشورهای توسعه یافته است که در این میان، کشورهای آمریکایی لاتین، آسیا، اروپای شرقی و مرکزی، اروپا شرق مدیترانه، خاورمیانه و آفریقا به صورت میانگین 30 میلیون گردشگر را جذب خواهند کرد.

به گفته «طالب ریفایی» دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی، 20 سال آینده رشدی پایدار برای این بخش به همراه خواهد داشت و از رشدی چشمگیرتر از تمام دوران گذشته تاریخ بشر برخوردار خواهد شد.
******************************************
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: نمایشگاه های گردشگری تقاضا برای خدمات گردشگری، پذیرایی و تسهیلات اقامتی را افزایش می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فریدون فعالی از برگزاری سمینار اصول موفقیت در نمایشگاههای بین المللی جهت دست اندرکاران صنعت گردشگری فارس در شیراز خبر داد و گفت: این سمینار با سخنرانی دکتر کامران صحت استاد بازاریابی و تبلیغات با مباحث آشنایی با اصول بازاریابی و تکنیکهای ارتباطی و تبلیغاتی در نمایشگاه های بین المللی و اصول و مبانی شرکت در نمایشگاه با حضور شاغلان و فعالان صنعت گردشگری، دانشجویان صنعت گردشگری و هتلداری، مدیران و کارکنان تاسیسات و موسسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی از ساعت 16 الی 20 روز دوشنبه 19 دی ماه جاری در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

وی گفت: یکی از سیاستهای کلان اداره کل در راستای آموزش تخصصی دست اندرکاران صنعت گردشگری استان برگزاری سلسله همایشهای آموزشی تخصصی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: شرکت در نمایشگا ه های بین المللی دارای اصول تکنیکی و علمی است که رعایت این اصول می تواند در موفقیت شرکت کننده در نمایشگاه تاثیر به سزایی داشته و با بهره گیری از این اصول با برنامه ریزی و اهداف از پیش تعیین شده در نمایشگاه حضور یافته و به نحو مطلوب موسسه خود را معرفی و جذب مشتری کند.

وی نمایشگاههای بین المللی را فرصتی مناسب برای رونق بخشیدن به بازار صنعت دانست و گفت: در فضاهای نمایشگاهی فرصتی پدید می آید تا دست اندرکاران اصناف مختلف عرصه گردشگری در تعامل و تبادل مستقیم با فعالان آن صنف قرار گرفته و با بهره گیری از استراتژیهای مناسب بازاریابی و تبلیغات، مدیریت مدبرانه و نگاه توام با اندیشه به خواسته های مشتریان و حضور قدرتمند در بازار رقابت موفقیت تجاری و صنعتی داشته باشند.

فعالی گفت: نمایشگاه های گردشگری باعث انگیزش سفر در مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان می شود و تقاضا برای خدمات گردشگری، پذیرایی و تسهیلات اقامتی را افزایش می دهند و بدست آوردن بازارهای جدید و دستیابی به خریداران ناشناخته، نمایش فن آوری و شیوه های جدید تولید، معرفی محصولات و خدمات جدید قبل از ورود به بازار، ارتباط با مشتریان شناخته شده و شناخت از مشتریان آینده و رویارویی مستقیم با مصرف کنندگان و بهبود فروش و بازاریابی از مهمترین اهداف این نمایشگاه ها به شمار می رود.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: از مهمترین عوامل موفقیت حضور در یک نمایشگاه ا نتخاب صحیح نمایشگاه از بعد زمانی و مکانی ،محل غرفه، کالاها و خدمات قابل ارائه به مشتریان خاص، بازاریابی و تبلیغات، طراحی و دکوراسیون مناسب می باشد که در این سمینار به ابعاد تخصصی موضوع پرداخته خواهد شد. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 12:59  توسط فارس جنوبی  | 

ماجرای نامه «استخدامی» به احمدی نژاد

فارس: عضو هیئت رئیسه مجلس گفت که نامه اعلام مغایرت مصوبه دولت درباره استخدام پیمانی تعدادی از کارکنان قراردادی برخی وزارتخانه‌ها با قانون از سوی کمیته تطبیق تنظیم شده است نه لاریجانی.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اخبار منتشره در خصوص نامه لاریجانی به رئیس جمهور مبنی بر مغایرت برخی مصوبات هیئت وزیران با قانون اظهار داشت: بررسی مصوبات هیئت دولت همواره بر عهده کمیته تطبیق مصوبات است و این کمیته با بررسی مصوبات اعلام می‌کنند که مصوبه‌ای بر خلاف قانون است یا خیر.

وی افزود: کمیته تطبیق مصوبات که ریاست آن بر عهده آقای کدخدایی است، بررسی کارشناسانه در خصوص مصوبه دولت درباره پیمانی کردن کارمندان قراردادی برخی وزارتخانه‌ها کرده و آقای لاریجانی بر اساس جایگاه حقوقی خویش تنها امضاکننده نظر تطبیق مصوبات بوده است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس همچنین تصریح کرد: مطابق اصل 138 قانون اساسی تمام مصوبات هیئت دولت به کمیته تطبیق مصوبات رفته و در آنجا بررسی می‌شود که آیا این مصوبه دولت مغایر قانون است یا خیر لذا اگر مصوبه‌ای مغایر قانون باشد، این کمیته توسط نامه‌ای با امضای رئیس مجلس به دولت اعلام می‌کند که مصوبه‌شان مغایر قانون است و پس از آن هیئت دولت آن را اصلاح می‌کند.

دهقان همچنین در ادامه سخنانش گفت: درآمد واگذاری سهام شرکت‌های دولتی طبق اصل 44 قانون اساسی باید به خزانه واریز شود و پس از آن دولت می‌تواند از آن برای پرداخت دیون خود استفاده کند.

وی این موضوع را طبق قانون دانست و ادامه داد: البته این موضوع در صورتی که ابتدا این سهام فروخته و به خزانه واریز شود، طبق قانون است و پس از آنکه پول فروش سهام به خزانه واریز شد، دولت می‌تواند از آن برای پرداخت دیون خود برداشت کند.
به گزارش فارس، برخی رسانه امروز در خبری اعلام کردند که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور‌ ‌برخی از مصوبات دولت مبنی بر استخدام پیمانی تعدادی از کارکنان قراردادی در برخی وزارتخانه‌ها را ‌به دلیل رعایت نکردن مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری غیرقانونی دانسته و خواستار اجرایی نشدن آن شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم دی 1390ساعت 11:14  توسط فارس جنوبی  | 

برگزاری جشنواره استانی فیلم کوتاه کل گراش

خبرگزاری فارس: دبیر اجرایی جشنواره استانی فیلم کوتاه کل گراش گفت: هشتمین جشنواره استانی فیلم کوتاه کل گراش، با نمایش 13 فیلم آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، محمود عالیشوندی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه کل در شهرستان گراش، اظهار داشت: ساخت یک فیلم کوتاه دارای ظرایف خاصی است و به یقین فیلم‌های کوتاهی امروز می‌توانند مطرح شوند که در ساخت آن فکر بزرگی وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: در ساخت فیلم کوتاه عمق اندیشه باید تا جایی پیش برود که در کمترین زمان بتواند مخاطب را تحت تاثیر خود قرار داده و پیام را منتقل کند.
این مسئول گفت: با ساخت فیلم کوتاه و حمایت از آن در این استان می‌توان قدم‌های رو به رشدی در این زمینه برداشت.
عالیشوندی اضافه کرد: فیلم کوتاه در صورتی که با تمرکز و دقت مورد بازبینی و نمایش قرار گیرد و این فاکتورهای مهم در ساخت آن رعایت شود، در لحظه لحظه خود پیام‌هایی را خواهد داشت که این پیام‌ها بی‌شک ماندگار می‌شود.
این مقام فرهنگی ابراز داشت: اگر چه نام جشنواره فیلم کوتاه کل گراش با عنوان فیلم کوتاه مطرح است اما عمر این جشنواره در هشتمین سال پیاپی نشان از همت برگزار کنندگان آن دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ادامه داد: نام گراش در دوران هشت سال دفاع مقدس با حضور خیران و رزمندگان بزرگوارش برای همگان، یاد‌آور خاطرات شیرینی بوده که این خاطرات به یقین افتخاری مهم برای این شهرستان است.
عالیشوندی تصریح کرد: اگر امروز بپذیریم که فقر در معنای مادی آن با فقر فرهنگی آمیخته شده ضرورت تلاش برای مبارزه با فقر فرهنگی بیشتر نمایان می‌شود.
این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به برخورداری شهرستان گراش از مواهب مادی می‌توان گفت که تشکیل خیران فرهنگی در کنار سایر خیرانی که با قدرت و قوت ویژه در حال فعالیت هستند ضروری است.
وی در پایان ابراز داشت: با توجه به امکانات موجود در شهرستان گراش و در صورت تامین امکانات، به یقین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای ایجاد یک نمایندگی در این شهرستان اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

عبدالعلی صلاحی دبیر اجرایی جشنواره گزارشی کوتاه از برگزاری دوره هشتم جشنواره ارایه داد، و در پایان نیز درخواست هیات برگزاری جشنواره چند سال اخیر، یعنی منطقه‌ای شدن جشنواره کل را تکرار کرد. صلاحی که خود یکی از اعضای فرهنگی شورای اسلامی شهر گراش است، علاوه بر این درخواست، تاسیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان گراش، احداث مجتمع فرهنگی و اهدای تجهیزات سخت‌افزاری برای برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی را نیز جزو درخواست‌های خود برشمرد.

+ نوشته شده در  شنبه دهم دی 1390ساعت 12:47  توسط فارس جنوبی  | 

کریمی قدوسی : دادگاه رفتن بروجردی قطعی است

نماینده مشهد: احتمال رد صلاحیت بروجردی برای انتخابات مجلس

کریمی قدوسی نماینده مشهد در گفتگو با "بولتن نیوز" در ارتباط با پرونده فساد مالی 3 هزار میلیارد تومانی و ارتباط آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس دراین پرونده گفت: آقای محسنی اژه ای دادستان کل کشور در این رابطه اعلام کرده اند که برای آقای بروجردی قرار مجرمیت صادرشده است. آقای بروجردی را به عنوان متهم احضار کرده ایم و به ایشان تفهیم اتهام شده، به قید وثیقه آزادند، قرار مجرمیت صادرشده، کیفرخواست ایشان آماده می شود و ایشان به دادگاه می روند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم دی 1390ساعت 19:57  توسط فارس جنوبی  | 

شکایت نماینده دولت از درگيري مجلس

ایسنا: معاون پارلماني رييس جمهور در واكنش به درگيري روز سه شنبه يكي از نمايندگان مجلس با رييس سازمان هدفمند سازي يارانه‌ها، درمجلس با تنظيم يادداشتي واعلام اين‌كه دراين‌باره راه‌هاي قانوني را طي مي‌کنيم، از پي‌گيري شكايت رئيس سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها توسط معاونت حقوقي رياست جمهوري خبر داد و گفت: به کميسيون اصل ۹۰ هم براي تبيين ابعاد موضوع و دفاع از حق نماينده دولت شکايت مي‌کنيم.

 متن اين يادداشت به شرح ذيل است: درخصوص درگيري فيزيکي نماينده فريمان در مجلس شوراي اسلامي با رئيس سازمان هدفمندسازي به عنوان نماينده دولت در جلسه علني سه‌شنبه ۶ /۱۰/ ۹۰، جهت پرهيز از اطاله موضوع که احياناً موجب دامن زدن به اختلافات مي‌گردد قصد ورود علني به آن را نداشتم و موضوع را به صورت داخلي پيگيري مي‌کردم.

لکن بعضي از اظهارنظرهاي يکسويه و گزارش‌هاي غيرمنصفانه و غيرعادلانه باعث گرديد تا به عنوان يک روحاني نه حتي به عنوان معاون امور مجلس رئيس‌جمهور از فردي مظلوم نه حتي به عنوان نماينده دولت دفاع کنم.

آقاي بهروز مرادي رئيس سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها در اين حادثه واقعاً مظلوم واقع شد؛ هم مورد اهانت و ضرب قرار گرفت و هم گزارش يکسويه عليه وي در رسانه‌ها منتشر شد، بدون اين‌که حق دفاع به او بدهند و از علت وقوع حادثه جويا شوند.

به شهادت جمعي از نمايندگان مجلس، شروع کننده درگيري آقاي سيدحسين حسيني نماينده فريمان بودند و اين موضوع را نه تنها خودم که در کنار آقاي مرادي نشسته بودم شاهد بودم، بلکه چند نفر از نمايندگان محترم مجلس و بعضي از معاونين امور مجلس نيز شاهد بودند.

آقاي مرادي که خود از سرداران دفاع مقدس مي‌باشند، در مورد استفساريه ماده ۱۲ قانون هدفمندي يارانه‌ها به نمايندگي از دولت بياني روشن و محترمانه داشتند و پس از اعلام اين نکته که ما در صندوق هدفمندسازي به همان شکل عمل مي‌کنيم که مجلس محترم در اين استفساريه مي‌خواهد، در جايگاه نمايندگان نشست که در اين حال با اعتراض آقاي حسين فريمان روبرو شدند که ايشان را به کذب و دروغ متهم کرد ولي ايشان با آرامش جواب دادند و سعي کردند، او را قانع کنند و گفتند اين آمار و ارقام رسمي و مستند است و در خزانه و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور موجود است.

اين بحث ادامه پيدا کرد؛ گفته مي‌شود آقاي مرادي اين تعبير را بکار برده است(که بنده به خاطر مراجعه فرد ديگري متوجه همه بحث‌ها نشدم): «آماري که من مي‌دهم رسمي و مستند است و آمار شما کوچه‌ و بازاري است» لکن بر فرض هم چنين عبارتي گفته باشد آيا مجوز درگيري و ضرب مي‌شود؟

مگر توصيه رهبر معظم انقلاب اين نيست که فرمودند گزارش‌هاي رسمي مسئولان و آمارها را زير سؤال نبرند.

آيا روا است نماينده مجلس که بايد الگو اخلاق باشد به خود اجازه دهد در هر موردي عصباني و طرف مقابل را با قوه قهريه مجاب نمايند؟

اين اولين بار نيست که نماينده دولت در مجلس مورد اهانت و ضرب قرار مي‌گيرد، متأسفانه برخورد همراه با عصبانيت و قوه غضبيه از سوي بعضي به يک روند و شگرد تبديل شده است که طبعا کيان اصلي مجلس و اکثريت نمايندگان محترم از اين نوع برخوردها مبرا هستند و آن را رد مي‌کنند آيا نبايد هيأت رئيسه مجلس و نمايندگان دلسوز براي اين موضوع فکري بکنند؟ اين که فقط حق شخصي نيست حق نظام است حق دولت است حق مجلس است بايد چهره نظام اسلامي را از اين نوع حوادث و برخوردها پاک کرد و اين جز با اقدام شايسته و همه جانبه مجلس امکان‌پذير نيست.

در اين حادثه هم، هر چند عده‌اي از نمايندگان بدون اطلاع از علت درگيري و اينکه نماينده مجلس شروع کننده درگيري بود و آثار جراحت هم در گردن آقاي مرادي مشهود بود، به نفع همکار خود وارد معرکه شدند و با تعبيرات بعضاً ناشايست که قابل ذکر در اينجا نيست، فضا را سنگين‌تر کردند، لکن بعضي از نمايندگان محترم به سرعت به موضوع وقوف پيدا کردند و در آرام کردن فضا و در دفاع از مظلوم وارد شدند.

بعداً آقاي حسينيان در جمع چند نفر از نمايندگان با اشاره به فرمايش امام سجاد (ع) اظهار داشتند ما واقعاً بايد از اينکه فردي در مقابل چشمان ما مظلوم واقع شد و ما دفاع نکرديم در پيشگاه خداوند اعتذار کنيم.

و همين نگاه منصفانه بود که جمعي از نمايندگان همچون آقاي ابوترابي و آقاي حسينيان و آقاي حجازي و آقاي عيوض حيدرپور، براي عذرخواهي نماينده فريمان ايشان را پيش آقاي مرادي بردند و بخشي از موضوع را جبران کردند. و تلاش ما و چند نفر از نمايندگان براي آرام کردن فضا جواب نداد و مشاجرت ادامه پيدا کرد و برخوردهايي بعد پيش آمد که هيچکس از آن رضايت ندارد.

آنچه که مهم است که در مقام داوري و قضاوت همه موضوع را بايد يکجا ديد و نمي‌شود اين موضوع از هم تفکيک نمود و براي قسمتي قضاوت و نسبت به بخش ديگر سکوت کرد. متاسفانه بعضي از داوري‌ها و اظهارات اينچنين است و اين حق يک فرد مسلمان را ضايع مي‌کند.

ما دراين خصوص راه‌هاي قانوني را طي مي‌کنيم. معاونت حقوقي شکايت آقاي مرادي رئيس سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها را دنبال مي‌کند. به کميسيون اصل ۹۰ هم براي تبيين ابعاد موضوع و دفاع از حق نماينده دولت شکايت مي‌کنيم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم دی 1390ساعت 19:51  توسط فارس جنوبی  | 

باز هم لرستان و بروجردی - بیکاری فقط در لرستان و بروجرد؟!

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در نشست بررسی تخلفات بانکی  خاطر نشان کرد: در ماجرای فساد اخیر بانکی یکی از جوازهای امیرمنصور آریا شهرک صنعتی لوشان در لرستان بود که ظرف 26 روز مجوز آن گرفته شد و این کار یعنی یک معجزه در نظام اداری کشور که دیگر تکرار شدنی نیست.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش یکی از موارد دیگر فساد را تجارت با نفوذ افراد دانست و اظهار داشت: شهرام جزایری نمونه قدیمی و مه آفرید امیر خسروی مدل جدید آن است.

توکلی با بیان اینکه فساد اقتصادی به کارآیی لطمه می زند و ضربه آن در سیستم شدیدتر است، تاکید کرد: وضعیت ایران از نظر فساد در بین 130 کشور رتبه 38 است اگر چه وضع ما از نظر ارزشی از ترکیه بهتر است. اما این رتبه پذیرفتنی نیست.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: در آمریکا 300 تا 600 میلیارد جرم توسط یقه سفیدها صورت می گیرد و این نشان می دهد که در این کشور فساد پررنگ است اما با آنها برخورد می شود ومفسدین را به مردم معرفی می کنند که در این راستا می توان به شرکت NRON اشاره کرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه فساد اخیر بانکی یک نوع فریب و تقلب و جعل اسناد است، افزود: این موارد از دهه 1950 در غرب به عنوان جرم تلقی می شود.

نماینده تهران در مجلس یادآور شد که پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی عنوان کرده بود که مدیران عامل بانک ها هر 15 روز با رئیس دفتر رئیس جمهور جلسه می گذاشتند و با وی دیدار می کردند از این رو باید معلوم شود که این جلسات برای چه برگزار می شد؟


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص اتهامات وارده گفت: همه این اتهامات کذب محض است چون بنده در پرونده فساد اقتصادی اخیر هیچ گونه دخالتی نداشته ام و احضار من به قوه قضائیه در راستای پاسخگویی به پاره ای از سوالات بوده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم دی 1390ساعت 19:45  توسط فارس جنوبی  | 

کلاهبرداری ۳۰۰ میلیارد تومانی از ۱۱۴ هزار نفر در خوزستان + کلاهبرداری یک میلیارد تومانی رمال شیاد

آفتاب: شنیده شده بر اساس بررسی‌های انجام گرفته توسط یک نهاد مسئول، یکی از مهمترین خواسته‌های مردم خوزستان در سفر هیئت دولت به این منطقه، پیگیری پرونده‌ای است که بیش از ۱۱۴ هزار مال‌باخته بلاتکلیف دارد.
 

این افراد پول‌های خود را در اختیار گروهی به اصطلاح سرمایه‌گذار قرار داده بودند که در نهایت مدیران شرکت با ۳۰۰ میلیارد تومان کلاهبرداری، متواری شدند و سرکرده آنها به نام "ع" در خارج از کشور سکونت دارد.

باشگاه خبرنگاران: از دادسرای ناحیه ۱۰ هاشمی در پی اعلام خبری از سوی مرکز فوریت های پلیس ۱۱۰ مبنی بر فعالیت مرد شیادی که با عنوان رمال و دعا نویس اقدام به کلاهبرداری و اخاذی می کرد پرونده ای در این خصوص تشکیل و برای رسیدگی بیشتر در دستور کار ماموران قرار گرفت.
براساس این گزارش: تحقیقات پلیس قضایی پیرامون این پرونده همچنان ادامه داشت و پلیس با در اختیار داشتن تصویر چهره نگاری شده متهم فراری که بلافاصله پس از اینکه متوجه شده بود پلیس در تعقیبش است متواری شده بود تا اینکه ماموران پلیس در جستجوهای خود موفق به شناسایی محل اخفای وی شده و در یک اقدام غافلگیرانه دستگیر و تحویل قانون دادند.
این گزارش حاکی است در بازجوی از متهم مشخص شد وی سوابق متعددی در زمینه اخاذی و کلاهبرداری از طریق رمالی و فالگیری در پرونده خود دارد و وی در حالیکه به کلاهبرداری یک میلیارد تومانی اعتراف کرده بود با دستور قضایی روانه زندان شد.

بازداشت سرشبکه هرمی با ۲۴ هزار عضو!

ایلنا: اداره کل اطلاعات استان یزد اعلام کرد: با اقدامات اطلاعاتی این سازمان یکی از سرشبکه‌های متواری مربوط به شرکت‌های هرمی با ۲۴ هزار عضو در یزد دستگیر شد.

 این اداره کل با بیان این خبر افزوده: این فرد با اغفال جوانان ۲۴ هزار نفر را جذب و در این شرکت ساماندهی کرده بود؛ بعد از برخورد با سران شبکه در تهران به استان یزد متواری و زندگی مخفیانه‌ای را آغاز کرده بود که به اتفاق یکی از همدستانش در مخفیگاه خود دستگیر شد.

وی در طول فعایت خود ۲۴ دفتر در تهران اداره و درآمدي بالغ بر یک میلیون و ۵۲۷هزار دلار درآمد داشته است.

همچنین یکی از سرشبکه‌های هرمی کوئیست که اقدام به اغفال جوانان و جذب دانشجویان استان به اين شبکه هرمی می‌کرد، شناسایی ، احضار و پرونده وی برای رسیدگی به مرجع قضایی ارسال شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم دی 1390ساعت 19:40  توسط فارس جنوبی  | 

علت یکی از بزرگترین ناکامی های ایران در پارس جنوبی- یک راهکار: تاسیس بورس نفت

خبر آنلاین : همین چند سال پیش بود که دغدغه ایران رسیدن به میزان برداشت روزانه قطر از پارس جنوبی یا همان گنبد شمالی بود و امروز پس از چند سال دغدغه اصلی مهاجرت گاز به سمت قطری ها به دلیل برداشت بیش از حد این کشور از این میدان و بی نتیجه بودن سرمایه گذاری های ایرانی درپارس جنوبی به دلیل باقی نماندن گازی در سمت ایرانی برای برداشت است.
اما این ناکامی ها دلایل زیادی دارد که شاید لازم باشد پرده از یکی از بزرگترین اشتباهات مسوولان نفتی در سالهای ۷۹ تا ۸۴ برداشت.خطایی که امروز باعث شده یکی از بزرگترین طرح های صنعتی جهان به منظور تبدیل گاز به فرآورده های نفتی به نام GTL مروارید (Pearl GTL Project)، در کشور قطرراه اندازی شود.الان حدود شش ماه است که این طرح راه اندازی شده و روزانه ۴۷ میلیون مترمکعب گاز گنبد شمالی(پارس جنوبی) تنها در این مجتمع فرآورش می شود.

اما نکته اصلی این است که کمتر کسی می داند این طرح ابتدا از سوی شرکت شل به ایران پیشنهاد شده بود و مسوولان این شرکت دو سال مذاکره با ایران را ادامه دادند و وقتی از ایران ناامید شدند این طرح را به قطر پیشنهاد کردند و امروز این طرح بدون ریالی هزینه از سوی این کشور درآمد میلیاردی برای آنها به ارمغان آورده است.ضمن آنکه نباید فراموش کنیم گازی که از این میدان برداشت می شود حداقل نیمی از آن حق ایران بوده است.اما متاسفانه باید بگوییم شل در سال ۲۰۰۶ پس از ناامیدی از ایران این پیشنهاد را به قطر داد و در حال حاضر شش ماهی از اجرای این طرح که جزییات آن را در ادامه خواهیم آورد می گذرد.

اینکه چرا مسوولان نفتی آنزمان این طرح را اجرایی نکردند را شاید باید در عدم جذابیت قراردادهای نفتی ایران جستجو کرد که دست مسوولان نفتی را در جذب سرمایه های خارجی به طور کامل بسته است.اما با وجود آنکه کارشناسان نفتی سالیان سال است که بر تصحیح قوانین نفتی تاکید می کنند اما این امر تا کنون محقق نشده است.با اینکه طی دوران میرکاظمی سعی شد برای سومین بار قراردادهای بیع متقابل تصحیح شود اما به دلیل موانع قانونی موجود و برخی از سیاسی کاری ها تغییرات جدی در این قرارداد ایجاد نشده و مشکلات به شیوه قبل البته با کمی تغییر ادامه دارد.

پیشنهاد شل به ایران

کمتر کسانی هستند که بدانند این طرح حدود یازده سال پیش از طرف شرکت شل به مقامات ایرانی پیشنهاد شد و شرکت شل مصمم بود که این طرح را در ایران اجرا کند. مذاکرات با بخش خصوصی ، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز ایران پیگیری شد ودر مرحله نخست بخش خصوصی ایران کنار گذاشته شد و شرکت شل قراردادی را با شرکت ملی پتروشیمی برای احداث یک واحد ۷۰ هزار بشکه در روز GTL (فاز اول طرح) امضاء کرد . این دو شرکت حدود ۳۰ میلیون دلار که احتمالاً نیمی از آن از طرف ایران پرداخت شده ،جهت مطالعات و بررسی های اولیه طرح هزینه کرده اند.

با این حال متاسفانه پس از دو سال فعالیت وکسب موافقتهای لازم برای قیمت گاز و نحوه تخصیص گاز به این طرح با شرکت ملی نفت و سایر ارگانهای ذیربط به بن بست رسید و در سال ۲۰۰۵ قرارداد فسخ گردید.

پس از آن بود که شرکت شل مذاکرات خود را با قطر از ۲۰۰۴ میلادی شروع کرد و در سال ۲۰۰۶ قرارداد احداث مجتمع GTL مروارید با قطر به امضاء رسید و ۵ سال بعد در سال ۲۰۱۱ با ۱۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این کشور امیر نشین بزرگترین مجتمع صنعتی منطقه شکل گرفت .

این درحالی است که ایران می توانست با این سرمایه‌گذاری به بزرگترین مجتمع GTL جهان دست یابد و با تولید ۱۴۰هزار بشکه فرآورده‌های نفتی با بهترین کیفیت از گاز طبیعی، حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت اضافی برای صادرات داشته باشد.این امر در شرایطی است که وجود این مجتمع در میدان مشترک در قطر امکان بهره‌برداری بیشتر را به این امیر نشین کوچک از حوزه مشترک گاز داده است.

جزییات اجرای این طرح در قطر

براساس این گزارش، این مجتمع بزرگترین پالایشگاه از نوع خود در جهان است و ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی از گاز طبیعی حدود۱۷۵ هزار بشکه در روز برآورد شده و کشور قطر را به رده بزرگترین تولید کننده GTL در دنیا ارتقاء داده است.

این طرح به صورت مشارکتی میان شرکت بین‌‌المللی شل و شرکت نفت قطر با به کارگیری جدیدترین تکنولوژی و مهندسی روز جهان ساخته شده است،به طوریکه قطر به میزان قابل توجهی ارزش افزوده از تولید گاز خود بدست می آورد .

براساس اعلام شرکت شل این مجموعه یکی از بزرگترین موفقیت های این شرکت به شمار می آید و مدیون همکاری های شرکت نفت قطر است که پس از پنج سال به نتیجه رسیده است.

مجتمع طرح GTL مروارید از دو بخش بالادستی و پائین دستی تشکیل می شود،به طوریکه ۶۶/۱ میلیارد فوت مکعب در روز (حدود ۴۷ میلیون متر مکعب در روز ) گاز طبیعی توسط شل از حوزه گازی که با پارس جنوبی حوزه مشترکی را تشکیل داده اند ، تولید می‌شود و پس از پالایش کامل گاز متان استحصال و برای مصرف در این مجتمع به کار گرفته می‌شود واز آن ۱۴۰ هزار بشکه در روز گازوئیل ، نفتا ، نفت سفید، پارافین و روغن پایه،۱۲۰هزاربشکه در روز میعانات گازی ،LPG و اتان در فرآیند تولید قابل استحصال است.درعین حال گفته می شود اولین محموله‌های گازوئیل این مجتمع پنج ماه پیش به بازارهای جهانی عرضه شده است.

همچنین از انجا که در قطر فقدان نیروی کار متخصص برای انجام این طرح وجود داشت، ۵۲ هزار کارگر و کارمند از ۶۰ کشور جهان در این طرح طی پنج سال به کارگرفته شده اند و ۵۰۰ میلیون ساعت کار برای طراحی و ساخت این مجموعه که بزرگترین پالایشگاه جهان بشمار می آیدوقت صرف شده است. مجموع سرمایه گذاری حدود ۱۹ میلیارد دلاری توسط شرکت شل تأمین شده و در محلی به مساحت ۲۵۰ هکتار احداث گردیده است.

ارزش فروش مایعات گازی و فرآورده‌های نفتی این مجتمع در سال حدود ۱۱ میلیارد دلار برآورد شده است و درآمد حاصل از آن حدود ۳/۷ میلیارد دلار است.

گاز مورد نیاز این طرح از طرف قطربدون دریافت وجهی به این پالایشگاه ارسال می شود و قطر بصورت ۵۰-۵۰ در منافع کلی طرح شریک است . درآمد حاصل از این طرح بدون آنکه قطر یک دلار هم سرمایه‌گذاری مستقیم کرده باشد، به ازاء تولیدهر متر مکعب گازمی تواند به حدود ۳۰ سنت قابل ابتیاع باشد.

جمعیت واقعی قطر(بدون در نظر گرفتن کارگران و کارمندان خارجی) کمتر از ۲۰۰ هزار نفر است که نیمی از آن هم شاید زیر ۲۵ سال باشد.

این درحالی است که ایران بیش از ۱۵ برابر جمعیت قطرفقط در دانشگاه ها دانشجو دارد. حال این سوال پیش می آید که چگونه است کشوری با این شرایط محدود می تواند بزرگترین صادر کننده گاز مایع و فراورده های نفتی از گاز در جهان باشد اما ما با داشتن میدان مشترک گازی پارس جنوبی از چنین تولیداتی بی بهره هستیم؟

قطر 3 برابر ایران در پارس جنوبی گاز استخراج می‌کندمعاون وزیر نفت با اشاره به اینکه برداشت ایران از میادین مشترک نفت و گاز مناسب ارزیابی نمی شود، بیان کرد: در حال حاضر قطر 2.5 تا 3 برابر ایران گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی برداشت می کند.
 
قلعه بانی با اشاره به ضرورت شتاب در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی به منظور جبران عقب ماندگی ها، تبیین کرد: در شرایط فعلی روند اجرای فازهای مختلف پارس جنوبی در تاریخ صنعت نفت و گاز کشور بی نظیر است.
 
مدیر عامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه یک ساعت توسعه زودتر در فازهای پارس جنوبی یک توسعه همه جانبه و سود ملی به همراه خواهد داشت، تاکید کرد: باید تمرکز تمامی فعالیت ها برای توسعه پارس جنوبی به کار بسته شود و با یک کار گروهی در توسعه این میدان از شریک گازی خود جلو بیافتیم.

معاون وزیر نفت خاطر نشان کرد: با توسعه همه جانبه و بهره برداری از تمامی فازهای پارس جنوبی سپس باید درآمدهای حاصل از آن صرف سایر فعالیتهای جانبی شود.
 
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت اعلام کرد: ابتدا باید تمامی سرمایه گذاری ها صرف توسعه پارس جنوبی شود و از هزینه دربخشهای غیر ضروری خودداری کرد.
مهر: متن نامه مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشگاه صنعتی شریف به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی برای مقابله با با تحریم‌های پولی و بانکی،علیه ایران به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر احمدی نژاد، ریاست محترم جمهور
جناب آقای دکتر لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

دنیای استکبار با تحلیل شرایط منطقه و به منظور کاهش اثرگذاری جمهوری اسلامی بر این تحولات تاریخ ساز، بازی‌های رسانه‌ای متنوعی را، به منظور تشدید تحریم ها علیه ایران، طی ماه‌های اخیر طراحی کرده است. از جمله رسواترین این فضاسازی‌های رسانه‌ای، بحث ترور سفیر عربستان در آمریکا بود. در روزهای اخیر نیز آمریکا با ادعای تشدید تحریمها علیه ایران، تحریم بانک مرکزی ایران را به امضا رساند.

اعلام تحریم بانک مرکزی ایران در شرایطی که پیشتر هرگونه معامله دلاری و یورویی با بانک مرکزی ایران تحریم شده بود، بیشتر یک بازی رسانه‌ای به منظور فضاسازی علیه کشور است.

با نگاهی به تحریم‌های مختلف اعمال شده بر جمهوری اسلامی، دو مدل متفاوت تحریم مشاهده می‌گردد:

تحریم تجاری
در این نوع تحریم، مبادلات تجاری یک کشور مورد تحریم قرار می گیرد. بدین صورت که از کشورها خواسته می شود تا با کشور مورد نظر در یک یا چند حوزه خاص مبادله تجاری انجام ندهند و در صورت تخلف یک کشور یا شرکت با آن برخورد می شود. در واقع در اینجا گروهی از کالاها مورد تحریم قرار می‌گیرند.

تحریم مالی
در این روش، دیگر مبادلات تجاری خاص بطور مستقیم مورد نظر نیستند، بلکه تبادلات مالی و پولی موضوع تحریم قرار می‌گیرند. در واقع حوزه اعمال تحریم از بخش واقعی اقتصاد به بخش غیر واقعی و مجازی اقتصاد جابجا می شود. دراین نوع تحریم، مبادلات تجاری از طریق کنترل منابع مالی جابجا شده، کنترل می شوند. از آنجا که انتشار و تأیید اعتبار دلار و یورو در اختیار بانکهای مرکزی آمریکا و اروپا است، تمامی مبادلات تجاری دلاری از مجاری بانکی، تحت کنترل آنها بوده و به راحتی قابل مسدود شدن است.

از نمونه‌های مطرح تحریم‌های تجاری در ماه‌های اخیر، می‌توان به تحریم فروش بنزین به ایران اشاره کرد. این تحریم به عنوان یکی از اصلی‌ترین حلقه‌های جنگ اقتصادی شمرده می‌شود که با تدارکات فراوان دشمن و به منظور ایجاد هرج و مرج داخلی طراحی شده بود. اما این تحریم نیز با هوشمندی و تدبیر شایسته مسئولین نظام در آخرین مرحله در هم شکسته و مسئول مربوطه در وزارت خزانه‌داری آمریکا را مجبور به استعفا کرد.

با شکست تحریم‌های تجاری که بخش عمده‌ای از تحریم‌های آمریکا را طی سی سال گذشته شامل می‌شود، سیاستگذاران غربی توجه خود را معطوف به تحریم‌های پولی و بانکی نموده‌اند. تحریم معامله‌های دلاری و یورویی با بانک‌های ایرانی از موارد متأخر اینگونه تحریم‌هاست. اما ناکارآمدی این دست تحریم‌ها، دولت‌مردان آمریکا را تحت فشار لابی صهیونیست بر آن داشت تا با هدف شکل دادن یک هجمه رسانه‌ای، اعلام تحریم بانک مرکزی ایران را در دستور کار خود قرار دهند.

برخلاف تصور هیأت حاکمه ایالات متحده این دست فضاسازی‌های رسانه‌ای نه تنها تهدیدی برای ملت ایران شمرده نمی‌شود، بلکه عزم و اراده آنان را برای دستیابی به استقلال اقتصادی را بیشتر خواهد ساخت. البته استقلال اقتصادی در اینجا به معنای جداشدن از اقتصاد جهانی نیست، بلکه به معنای طراحی ساز و کارهایی است که وابستگی جمهوری اسلامی به نهادهای اقتصادی تحت تسلط آمریکا و صهیونیسم جهانی را کاهش دهد.

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشگاه صنعتی شریف در چارچوب طراحی استراتژی‌های مقابله با تحریم‌های پولی و بانکی، موارد زیر را، به صورت کاملاً خلاصه، به عنوان راهبردهایی برای تبدیل تهدید تحریم به فرصتی مغتنم برای کشور و به چالش کشیدن سلطه غرب بر اقتصاد جهانی پیشنهاد، و اجرایی شدن آنها را از مسئولان دولتی مطالبه می کند:

• انجام مبادلات اقتصادی با پول‌های ملی کشورهای طرف تجاری: حذف ارز واسط از معاملات تجاری با کشورهای دیگر ضمن خنثی‌سازی تمامی تحریم‌های مالی اعمال شده، زمینه را برای کاهش تسلط دلار و یورو بر اقتصاد جهانی فراهم می‌سازد.

این سیاست امروز توسط بسیاری دیگر از کشورها همچون چین، روسیه، ترکیه، ژاپن و ... که در شرایط تحریمی نیز قرار ندارند- در حال پی‌گیری است. نکته جالب آنجاست که با وجود شرایط تحریم، مسئولین بانک مرکزی هنوز عزمی برای اجرایی کردن این سیاستها ندارند. در صورت همراهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با این کشورها، امکان برچیده شدن تسلط دلار بر اقتصاد جهانی بیش از پیش مهیا می شود.

• تأسیس بورس نفت در ایران: انحصار ایجادشده در عرصه بازارهای فروش نفت که عملاً در اختیار چند بورس معدود آمریکایی و انگلیسی است، قدرت قیمت‌گذاری و کنترل معاملات را در اختیار واسطه‌ها و دلالان این کشورها قرار داده است.

در صورت راه‌اندازی بورس نفت از سوی وزارت اقتصاد و وزارت نفت در داخل کشور، می‌توان انحصار این قدرت‌ها را بر معاملات نفت به چالش کشید. یکی از اهداف غرب از اعمال تحریم‌های مالی، منزوی کردن ایران در تبادلات بین المللی است؛ راه‌اندازی بورس نفت، با گسترده کردن خریداران نفت ایران، برای خنثی‌سازی این سیاست بسیار کارگشاست.

موارد فوق تنها بخشی کوچک از راهبردهای بالقوه و متنوعی است که جمهوری اسلامی می تواند در مقابله با جبهه استکبار اتخاذ کرده و دشمن را از کرده خود پشیمان سازد. در انتها مجدداً تأکید می‌کنیم، تحریمهای بانکی اخیر فرصت بسیار مناسبی است برای اصلاح نظامات و سازوکارهای پولی کشور در تعاملات بین المللی؛ که در صورت وجود عزم انقلابی در مسئولان کشور می‌تواند به الگویی جهت اصلاح نظام پولی بین الملل منتهی گردد.

همچنین مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی آمادگی خود را برای ارایه مفصل تر طرح های پیشنهادی و کمک به دستگاه قانون گذاری و اجرایی اعلام می دارد.

پایان حاکمیت 30ساله شرکت نفت/ برداشت ۴برابری شرکا از میادین مشترک

وزارت نفت ایده آل قانون هنوز شکل نگرفته

است/قانونی که از سال 66 اجرا نشده است

اساسی ترین مساله ای که باید در اساسنامه جدید حل شود تعیین وتکلیف نقش شرکت ملی نفت است. اما با گذشت 24 سال این امر هنوز محقق نشده است.دليل عمده تمايل نداشتن دولت‌ها به دگرگوني در رابطه قديمي شركت نفت با دولت، با باز بودن دست شركت نفت و در راس آن دولت در برداشت از وجوه حاصل از صادرات نفت برای کسری های بودجه‌ای و تامین اعتبار برخی از اقلام وارداتی آن هم بدون هیچگونه نظارتی گره خورده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم دی 1390ساعت 19:38  توسط فارس جنوبی  | 

گشایش ال‌سی برای واردات از امارات ممنوع شد

رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد: براساس جدیدترین تصمیم دولت، گشایش "ال سی" برای کالاهای وارداتی از امارات ممنوع شد.

غلامرضا مصباحی مقدم: ثبت سفارش واردات کالا از امارات در پاسخ به رفتارهای غیرمنطقی امارات متحده عربی متوقف شده بود، از توقف گشایش ال‌سی برای کالاهای وارداتی از امارات خبرداد. این موضوع منطقی نیست که همسایگان جمهوری اسلامی ایران، از همسایگی با این کشور در مناسبات اقتصادی سود ببرند ولی بنا باشد که هزینه‌ای بابت این منفعت اقتصادی پرداخت نکنند؛ بلکه همسایگان ایران از جمله امارات متحده عربی باید در مقابل فشارهای بی‌معنای استکبار جهانی مقاومت کنند تا بتوانند مناسبات خود را از نظر اقتصادی با ایران ادامه دهند.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد که امارات متحده عربی به صورت یکطرفه از روابط اقتصادی با ایران منفعت ببرد، امکان پذیر نیست در حالی که رونق و رشد این کشور ناشی از سرمایه گذاری ایرانیان و تجارت با ایران است. به اعتقاد مصباحی‌مقدم، اینگونه روابط از سوی امارات با ایران نمی‌تواند قابل دوام باشد.

توقف یک روزه هشدار به امارات بود/ امارات دنبال بازنگری در تصمیم خود

وی اظهار داشت: متوقف کردن یک روز ثبت‌سفارش‌ واردات کالا از امارات، یک هشدار برای این کشور بود که البته اماراتی‌ها را نیز به فکر واداشته است و خبری که به دست ما رسیده، مبنی بر این است که آنها درصدد بازنگری در تصمیم خود هستند.

مصباحی‌مقدم گفت: اگر امارات در تصمیمات خود در رابطه با ایران بازنگری کند، ما هیچگونه مشکلی در ادامه مناسبات خود با این کشور نخواهیم داشت. وی اظهار داشت: هم اکنون، گشایش ال‌سی از سوی ایران برای واردات کالا از امارات متوقف است و این تصمیم از دو- سه روز قبل توسط دولت اتخاذ شده است.

رئیس کمیسیون تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامیم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا هم اکنون ثبت سفارش واردات کالا از امارات ممنوع است یا خیر؟ اظهار داشت: گشایش ال‌سی‌ها تابع ثبت‌سفارش‌ها است، البته گشایش ال‌سی معنایش این است که واسطه‌ها از این مساله استفاده می‌کنند بدون اینکه هزینه آن را بپردازد.

توقف معاملات با درهم

مصباحی‌مقدم همچنین از توقف معاملات با امارات با درهم خبرداد و گفت: تبعا درهم برای معاملات ایران خاصیتی ندارد بلکه درهم زمانی موضوع معاملات قرار می‌گیرد که واسطه مبادلات برای ایران باشد. بنابراین، هم اکنون معاملات با امارات با درهم نیز‌ متوقف است.

+ نوشته شده در  جمعه دوم دی 1390ساعت 12:32  توسط فارس جنوبی  | 

پروژه احیای جنگلهای مناطق خشک و نیمه خشک تصویب شد

معاون امور بین الملل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از تصویب پروژه احیا و توسعه جنگلهای واقع در مناطق نیمه خشک و خشک توسط صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست خبر داد و گفت: این پروژه در استان ایلام اجرایی می‌شود.

محمد ابراهیم فلاح کهن: پروژه احیا، توسعه و مدیریت پایدار جنگلهای مناطق خشک و نیمه خشک به صورت مشترک توسط ایران، صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(جف) و دفتر عمران سازمان ملل (UNDP) از سال 2012 در ایلام اجرایی می شود.

وی در ادامه گفت: اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای این پروژه 8.5 میلیون دلار است که 2.5 میلیون دلار آن توسط صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(جف) پرداخت می شود.
 
به گفته معاون امور بین الملل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور مدت پروژه احیاء، توسعه و مدیریت پایدار جنگلهای مناطق خشک و نیمه خشک 5 سال است.

فلاح کهن تصریح کرد: این پروژه از سوی کشور ایران به صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست پیشنهاد داده شده است که در نهایت آنها نیز پس از بررسی با اجرای این پروژه موافقت کردند.
 
وی با اشاره به اینکه در مرحله بعد باید سند این پروژه تهیه شود، گفت: سایت‌ها، تعداد روستاهای درگیر و نحوه مشارکت مردم در اجرای پروژه مدیریت پایدار جنگلهای مناطق خشک و نیمه خشک در سند آن تهیه و تنظیم می شود.
 
این مقام مسئول بیان کرد: براساس آمارهای تهیه شده، 14 میلیون و 300 هزار هکتار جنگل در کشور وجود دارد که 1.9 میلیون هکتار آن در شمال قرار دارد.به طور قطع حفظ جنگلها در مناطق خشک و نیمه خشک مدیریت خاصی را می طلبد و سازمانهای مسئول در این زمینه وظایف سنگینی را برعهده دارند.
 
فلاح کهن افزود: شرایط رویش در این مناطق سخت و خاک نیز شوری بسیاری دارد؛ بنابراین جنگل کاری و حفظ جنگلها بسیار سخت است.

+ نوشته شده در  جمعه دوم دی 1390ساعت 12:30  توسط فارس جنوبی  | 

مطالب قدیمی‌تر